لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۲

پرزیدنت اوباما: دولت تمام تلاش خود را برای کنترل آنفلوآنزای خوکی به کار می برد


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید دولت برای کنترل شیوع آنفلوآنزای خوکی، تمام توان خود را به کار می گیرد.

در پی انتشار گزارش نخستین مرگ ناشی از این بیماری در آمریکا، پرزیدنت اوباما روز چهارشنبه در کاخ سفید گفت ایالات متحده حداکثر اقدامات احتیاطی را برای مقابله با شیوع آنفلوآنزای خوکی به کار می برد و وضع را از نزدیک زیر کنترل دارد. او از مسئولان بهداشت در کشور خواست مراقب شناسایی و تشخیص موارد مشکوک باشند و افزود در صورت جدی تر شدن وضع، لازم است بستن مدارسی که در آنها چنین مواردی دیده شده است، بررسی شود.

دکتر ریچارد بسر، معاون مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری در آمریکا، بامداد چهارشنبه در گفت و گو با سی ان ان (CNN) تایید کرد که یک کودک ۲۲ ماهه در ایالت تگزاس در گذشته است.

این نخستین مرگی است که گزارش می رسد در خارج از مکزیک روی داده است. در آنجا شمار مرگ های مظنون به ۱۵۹ فقره بالغ شده است.

خوزه کوردووان وزیر بهداشت مکزیک شامگاه سه شنبه به خبرنگاران گفت ۳۶ مورد ابتلا به ویروس آنفلوآنزای خوکی، از جمله ۷ مرگ، تایید شده است. او گفت بیش از ۱۳۰۰ نفر با عوارض بیماری همچنان در بیمارستان ها بستری هستند.

در آمریکا، دست کم ۶۵ مورد ابتلا به بیماری آنفلوآنزای خوکی شناسایی شده است. مقامات در شهر نیویورک روز سه شنبه گفتند شیوع بیماری در آنجا ممکن است از یک مدرسه آمادگی کاتولیک فراتر رفته باشد. ده ها دانش آموز مدرسه کاتولیک، پس از بازگشت از سفری به مکزیک بیمار شدند. دانش آموزان در دو مدرسه دیگر نیز بیمارشده اند.

سازمان جهانی بهداشت قرار است روز چهارشنبه یک گردهمایی علمی برای بحث درباره جدیدترین تحولات و یافته های مربوط به ویروس آنفلوآنزای خوکی تشکیل دهد.

روزنامه لوس آنجلس تایمز می گوید اداره پزشکی قانونی محلی به این نتیجه رسیده است که دو مرگ مرتبط با آنفلوآنزا در منطقه لوس آنجلس ظاهرا به آنفلوآنزای خوکی ارتباط ندارند. کالیفرنیا، که هم مرز مکزیک است، ۱۱ مورد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی را تایید کرده و وضعیت فوق العاده ای برای مقابه با شیوع بیماری اعلام کرده است.

در آلمان، بامداد چهارشنبه اعلام شد که سه مورد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی دیده شده است. کشورهای دیگر با موارد تایید شده بریتانیا، کانادا، کاستاریکا، اسراییل، اسپانیا، زلاند نو، استرالیا، فرانسه، دانمارک و کره جنوبی را شامل می شوند.

ایالات متحده و بریتانیا از شهروندان خود خواسته است از سفرهای غیر لازم به مکزیک خودداری کنند. در آنجا، بسیاری از مردم به عنوان یک اقدام احتیاطی ماسک به صورت هایشان می زنند و مدارس تا هفته آینده تعطیل هستند. رستوران ها، سینماها و استادیوم های ورزشی نیز بسته شده اند.

مکزیک مرکز شیوع بیماری است، اما وزیر امنیت داخلی آمریکا می گوید توجه ایالات متحده بر بستن مرز با کنترل افرادی که از آن خارج می شوند نیست. او گفت توجه بر کاهش گسترش بیماری متمرکز است و گروه ویژه ای برای مقابله با آن تشکیل می شود.

در این میان، دانشمندان در تلاش هستند واکسنی برای مهار گسترش بیماری تنفسی بسیار مسری، که ترکیبی از ویروس های آنفلوآنزای خوکی، انسانی و مرغی است تهیه کنند.

XS
SM
MD
LG