لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

رییس جمهوری کوبا آمادگی خود را برای گفت و گو با آمریکا تکرار کرد


رائول کاسترو، رییس جمهوری کوبا، پیشنهاد خود را برای بحث درباره «هر موضوعی» با ایالات متحده آمریکا تکرار کرده است، با این حال می گوید کوبا مجبور نیست «رفتار جدیدی» نسبت به آمریکا نشان دهد.

کاسترو این موضوع را روز چهارشنبه در نشست جنبش غیر متعهدها در هاوانا عنوان کرد، اما گفت کوبا مایل نیست درباره حاکمیت یا نظام های سیاسی و اجتماعی خود گفت و گو کند و بسته به آمریکا است که کار بیشتری برای بهبود مناسبات انجام دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به اظهارات کاسترو گفت کوبا باید با آزاد ساختن زندانیان سیاسی و برداشتن گام های دیگری در جهت بهبود وضعیت حقوق بشر، نشان دهد در مورد گفت و شنود جدی است.

در اوایل آوریل، پرزیدنت باراک اوباما محدودیت های مسافرت به کوبا و انتقال پول بوسیله آمریکاییان کوبایی تبار برای خانواده هایشان را کاهش داد، اما تحریم دیرنیه آمریکا علیه آن کشور را به حال خود باقی گذاشت. و گفت این کوبا است که باید گام بعدی را بردارد.

روز دوشنبه، یک دیپلمات ارشد آمریکایی برای دومین بار ظرف چند هفته با مسئول بخش منافع کوبا در واشنگتن ملاقات کرد و درباره امکانات بهبود روابط دو کشور با او به تبادل نظر پرداخت.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت این دیدار زیاد مهم نبود و گفت آمریکا و کوبا در گذشته نیز هر زمانی شرایط ایجاب می کرد بحث کرده اند.

اما یک مقام دیگر به صدای آمریکا گفت تا آنجا که او اطلاع دارد چنین دیداری فقط یک بار سال پیش در دوره دولت بوش انجام گرفت. یک سخنگوی بخش منافع کوبا در واشنگتن حاضر نشد درباره جلسه روز دوشنبه اظهار نظر کند.

XS
SM
MD
LG