لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۷

گزارش تحلیلی: نقش آمار و ارقام در نشان دادن محبوبیت چشمگیر پرزیدنت اوباما در نخستین صد روز ریاست جمهوری


پرزیدنت اوباما در حالی روز چهارشنبه نخستین یکصدمین روز ریاست جمهوری خود را پشت سر میگزارد که ۱۵ لایحه را با امضای خود به صورت قانون درآورده، از نه کشور خارجی رسماً دیدار کرده، دو وزیر جمهوری خواه را در کابینه خود جای داده، یکصد و پنجاه و پنج سرباز آمریکایی را در میدان های جنگ افغانستان و عراق در مقام فرمانده کل قوا از دست داده و سرانجام آن که بیش از سه تریلیون دلار را برای مخارج دولت فدرال در سال آینده میلادی پیشنهاد کرده است. اما اینها همه، بخش کوچکی از رویدادهای نخستین صد روز ریاست جمهوری اوست. نخستین صد روزی که وی را از محبوبیت بسیاری در نزد آمریکایی ها برخوردار کرده است.

آیا قرار گرفتن در مقام نخستین رییس جمهوری سیاهپوست آمریکا وی را چنین مورد توجه عموم قرار داده یا اقداماتی که وی یکی پس از دیگری به انجام رسانده است و یا احتمالاً هر دو آن، مساله ای است که در صد روز دوم بیشتر میتواند مورد بررسی قرار گیرد.

با این همه واقعیت آنست که بسیاری پرزیدنت اوباما را با فرانکلین روزولت مقایسه می کنند و گروهی وی را حتی از جان اف، کندی و رونالد ریگان نیز محبوب تر می دانند.

نظر سنجی شبکه سراسری NBC و «وال استریت ژورنال» که نتایج آن در نود و نهمین روز ریاست جمهوری آقای اوباما منتشر شد، حاکی از آنست که پرزیدنت اوباما بیشتر از تمام رؤسای جمهوری پیشین، نظر موافق آمریکایی ها را در یکصد روز اول ریاست جمهوری اش به خود جلب کرده است.

از هر ۱۰ نفر، شش نفر او را تایید کرده اند و نزدیک به دو سوم کسانی که مورد پرسش قرار گرفته اند، بر این عقیده اند که رییس جمهوری کار خود را با قدرت شروع کرده است. حتی بیش از ۸۰ درصد از کسانی که با وی موافق نبوده اند نیز گفته اند که شخصیت، طرز رفتار و کردار و همچنین رهبری پرزیدنت اوباما را دوست دارند.

یک نظر سنج جمهوری خواه - Bill McInturff – حتی صد روز اول ریاست جمهوری اوباما را با اوایل دوره ریاست جمهوری پرزیدنت ریگان در سال های ۱۹۸۰ میلادی مقایسه می کند.

از سوی دیگر، تعداد کسانی که پرزیدنت اوباما را «لیبرال» می دانند رو به افزایش است. علاوه بر آن، نگرانی ها در باره هزینه های سنگین دولتی نیز زیادتر شده است.

آنچه که این صد روز را در یک چارچوب مشخص قرار داده، عبارت است از گذراندن بسته های مشوق اقتصادی، ایجاد طرح جامع بیمه های درمانی، نجات کاپیتان Phillips از دست دزدان دریایی و حتی خشمگین شدن پرزیدنت اوباما از پرواز هواپیمای ویژه رییس جمهوری آمریکا در ارتفاع کم در نیویورک که باعث نگرانی مردم شده و ماجرای حمله های تروریستی را به آن شهر در خاطره ها زنده کرده است.

در کنار این سرفصل های مثبت، از چند مساله منفی مانند افزایش بیکاری در کشور، پاداش بحث برانگیز مدیران ارشد شرکت بیمه بین المللی آمریکا – AIG – و سرانجام مساله افشای یادداشت های دولت بوش، رییس جمهوری پیشین آمریکا درباره انجام تحقیقات از متهمان به حمله های تروریستی به آمریکا و اعمال شکنجه باید نام برد. درباره مورد اخیر یعنی رسیدگی احتمالی به بازجویی ماموران امنیتی آمریکا از متهمان عملیات تروریستی، نظرات مخالف و موافق بسیاری در بین مردم و سیاستمداران واشنگتن بر انگیخته شده است.

گروهی بر این نظر هستند که افشای یادداشتهای دولت گذشته و بحث انگیز بودن آن به ویژه در مورد چگونگی بازجویی ها، پیام های ضد و نقیضی را به مردم رسانده است. با این همه، ۴۶ درصد بر این باورند که این تکنیک ها و به دست آوردن اطلاعات از متهمان، جلوی حمله های تروریستی را گرفته است. در حالی که ۴۲ د صد می گویند اجرای روند بازجویی ها، بنیان های اخلاقی آمریکا را سست کرده و دنیای اسلام را خشمگین ساخته است.

از هر ۱۰ نفر، شش نفر با انجام هرگونه تحقیقات جنایی در این باره که آیا دولت بوش دست به شکنجه زده است، مخالفت کرده اند و ۵۳ در صد از مردم گفته اند آمریکا بازداشتی ها را شکنجه کرده است. تنها ۳۰ در صد مساله اعمال شکنجه را رد کرده اند. یکی از کارشناسان بر این عقیده است که این داده ها نشان میدهد که آمریکایی ها نمی خواهند گذشته را به محاکمه بکشند. وی می گوید آمریکا کشوری است که مایل است به جلو حرکت کند.

در آنچه به اداره کشور مربوط میشود، ۴۳ درصد پاسخ دهندگان می گویند آمریکا در جهت صحیحی گام برمی دارد و ۴۳ درصد دیگر می گویند کشور در جهت نادرستی در حرکت است. در ماه اکتبر سال ۲۰۰۸ میلادی، یعنی تقریباً یک ماه پیش از پیروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری تنها ۱۲ درصد از آمریکایی ها می گفتند که کشور در جهت صحیحی در حرکت است.

نظر سنج جمهوری خواه - Bill McInturff – می گوید نظرسنجی اخیر NBC به آن معناست که پرزیدنت اوباما میتواند کشور را با قدرت اداره کند. با این همه علایم هشدار دهنده ای نیز دیده می شود. تعداد کسانی که پرزیدنت اوباما را «لیبرال» می دانند، از ۴۹ درصد در ماه ژانویه به ۵۹ درصد در ماه جاری میلادی افزایش یافته است. اگر چه واژه لیبرال در قاموس سیاسی مردم آمریکا دارای بار مثبتی نیست، با این همه پرزیدنت اوباما از نظر موافق ۷۹ در صد مردم آمریکا برخوردار است.

*این مطلب ادامه دارد*

XS
SM
MD
LG