لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۵

اجرای موسیقی برای آرامش بیماران و افراد در حال مرگ


کتی مگلارس یک تراپیست موسیقی است. او با دیدن یک دوره آموزشی ویژه برای آرامش بیماران یا کسانی که آخرین روزهای زندگیشان را سپری میکنند موسیقی مینوازد. تعداد افرادی که مدرک تحصیلی این کار را میگیرند رو بفزونی است.

دراین شماره تلاشگران با مگلارس در یکی از سرکشی هایش به بیمارستان مریلند همراه میشویم.

مگلارس در حالیکه هارپش را برای یک بیمار مینوازد میگوید:
" اقای والااه اوس اسم من کتیه و من متخصص موسیقی درمانی هستم. این یک کنسرت نیست، این برای کمک به آرامش و راحتی شما است.

کتی مگلارس همیشه عاشق موسیقی بوده.
" در بچگی من پیانو، ویلن و فلوت میزدم. این راهی بود که من میتوانستم احساسم را بیان کنم و در واقع موسیقی بر ژرف ترین قسمت وجودم اثر میگذاشت."

در دو سال گذشته مگلارس هنر موسیقی اش را در راه بخصوصی بکار میبرد. او برای بیماران یا افراد در حال مرگ موسیقی درمانی مینوازد.

"من وارد اطاق بیمار میشم و در اختیار آنها هستم . تمرکزم روی آنهاست دلم پیش آنهاست موسیقی وجودم را میگیره و من از موسیقی استفاده میکنم که به بهبود آنها کمک کنم یک احساس کاملا ارضاء کننده ای است."

کارولین بونت یکی از چندین بیمار مبتلا به بیماری سرطان است که امروز بعد از ظهر مگلارس در کلینیک مرسی در بالتیمور مریلند از او دیدار می کند.

کارولین می گوید:
" کتی فرشته ای است که بهترین هنر ها به او مرحمت شده. او برای من و مطمئنم برای بسیاری دیگر که موسیقی او را میشنوند آرامش می آورد."

اما موسیقی درمانی فقط برای بیماران یا افراد در حال مرگ نیست. نوای خوش هارپ مگلارس به نوزادان واحد مراقبتهای ویژه کلینیک مرسی هم آرامش میدهد.

" تراشل بلو" نو مادری است که می گوید که موسیقی نوزادش را آرام می کند و کمک میکند که استراحت کند.
"فکر میکنم ایده خوبی است که برای نوزادان موسیقی بزنند، من وقتی آمدم دیدم که آنقدر این نوا آرام کننده است که حتی داشت مرا هم خواب میکرد. خیلی آرامبخش وتسکین دهنده است."

مگلارس برای گرفتن مدرک تحصیلی موسیقی درمانی آموزش ویژه ای دیده و می گوید تعداد بیشتری از بیمارستان ها موسیقی درمانی را ارائه میدهند.

" این فقط سر آغازیست که از موسیقی برای سلامتی استفاده میشود. بدن،مغز و روح بهم ارتباط دارند، و موسیقی بر ژرف ترین احساس انسانی اثر میگذارد جائیکه مغزو بدن و روح بهم می رسند.

XS
SM
MD
LG