لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

طالبان تهدید می کند خشونت در افغانستان را گسترش خواهد داد


یک فرمانده ارشد طالبان در افغانستان هشدار داده است که ستیزه گران در تهاجمی جدید علیه سربازان بین المللی موجی از شبیخون، حملات انتحاری و بمب گذاری به راه خواهند انداخت.

ملا برادر، که معاون ارشد ملا عمر رهبر طالبان توصیف می شود، روز چهارشنبه بیانیه ای صادر کرد که حاکی است عملیات روز پنجشنبه علیه «نیروهای مهاجم» و مقامات افغان که از آنها حمایت می کنند، آغاز خواهد شد.

یک سخنگوی طالبان بیانیه را قرائت کرد که در آن ملا برادر می گوید اینک که آمریکا و ناتو می خواهند سربازان اضافی به افغانستان بفرستند، افغان ها احساس می کنند نیاز دارند «از خود و از آزادی کشورشان دفاع کنند.»

ایالات متحده برای مقابله با شورش رو به گسترش در افغانستان قصد دارد ۲۱ هزار سرباز اضافی به آن کشور بفرستد، و فرماندهان نظامی آمریکا گفته اند آنها انتظار دارند خشونت در ماه های آینده افزایش پیدا کند.

روز چهارشنبه، استرالیا اعلام کرد ۴۵۰ سرباز اضافی به افغانستان خواهد فرستاد، این رقم نیروی آن کشور را به حدود ۱۵۰۰ نفر افزایش خواهد داد. سربازان استرالیایی به آموزش نیروهای محلی و تقویت امنیت در پیش از برگزاری انتخابات سراسری در ماه اوت کمک خواهند کرد.

روز چهارشنبه همچنین گوردون براون نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد کشور او برای کمک به تامین امنیت در جریان انتخابات، حضور سربازان خود در افغانستان را با اعزام ۷۰۰ سرباز موقتا افزایش خواهد داد.

در این میان، ارتش آمریکا روز چهارشنبه گفت سربازان در عملیاتی جداگانه در جنوب افغانستان، ۴۲ ستیزه گر را کشتند.

در خشونتی دیگر، دست کم ۵ سرباز آلمانی در حمله یک بمب گذار انتحاری به خودرو حامل آنها در ایالت غندوز، در شمال کابل، مجروح شدند. این حمله در حالی روی داد که وزیر امورخارجه آلمان در کابل با حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، به گفت و گو نشسته بود.

XS
SM
MD
LG