لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

ارتش پاکستان از دستاوردهای نظامی علیه ستیزه گران خبر می دهد


ارتش پاکستان می گوید هلیکوپترهای تهاجمی بیش از ۵۰ رزمنده طالبان از یک ناحیه مهم در نزدیکی اسلام آباد، پایتخت، را کشته اند، در همین حال ستیزه گران ده ها نفر از نیروهای امنیتی را به گروگان گرفته اند.

سخنگوی ارتش روز چهارشنبه گفت سربازان کنترل شهر «دگر» و چندین پاسگاه پلیس را به دست گرفته اند. یک روز پیشتر، ارتش پاکستان اعلام کرد عملیاتی را علیه حدود ۵۰۰ رزمنده طالبان در ناحیه بونیر آغاز کرده است. سخنگو می گوید رزمندگان هنوز بر تعدادی از مراکز پلیس مسلط هستند و به نبرد شدید از برخی از مواضع استراتژیک کوهستانی ادامه می دهند. به گفته او در زدوخوردها دست کم یک سرباز چان سپرده و سه نفر دیگر مجروح شده اند. ده ها سرباز نیز به اسارت گر فته شده اند. سخنگوی ارتش پاکستان گفت رزمندگان طالبان در بونیر روز سه شنبه ۷۰ پلیس و سرباز شبه نظامی را از کلانتری ها ربودند. به گفته او ۱۸ نفر از آنها نجات داده شده اند.

در رویدادی جداگانه ، مقامات امنیتی پاکستان می گوید یک هواپیمای بدون سرنشین مظنون آمریکایی، روز چهارشنبه با پرتاب یک موشک دست کم ۵ تن را در منطقه قبیله ای وزیرستان جنوبی، درنزدیکی مرز افغانستان، کشت.

مقامات آمریکایی، که همتایان پاکستانی خود را برای شدت عمل علیه طالبان زیر فشار گذاشته اند، از عملیات نظامی جدید استقبال کردند. یک سخنگوی پنتاگون روز سه شنبه آنرا «پاسخی مناسب» به هجومهای اخیر طالبان نامید.

هنوز روشن نیست در جریان هجوم اخیر چه تعدادی از مردم از بونیر فرار کرده اند. سازمان عفو بین الملل تخمین می زند که بیش از ۳۰ هزار نفر فرار کرده اند و می گوید آنها به حدود ۵۰۰ هزار پاکستانی که تا کنون در اثر خشونت آواره شده اند می پیوندند.

در دیر سفلی، محلی که ارتش می گوید کنترل آنرا از دست ستیزه گران در پی عملیات روز یکشبه خارج کرده است، اعلامیه هایی توزیع می شود که از مردم می خواهد به خانه هایشان بازگردند و در برابر طالبان مقاومت کنند.

مقامات در استان سرحد شمال غربی از ستیزه گران در بونیر و در دیر سفلی خواسته اند به تعهد خود برای به زمین گذاشتن سلاح هایشان، در پی موافقت دولت با اجرای قوانین سخت گیرانه اسلامی در منطقه، عمل کنند.

XS
SM
MD
LG