لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

قانونگذاران آمریکا در باره کمک اضطراری  به پاکستان تبادل نظر می کنند


قانونگذاران آمریکا می گویند دولت اوباما طرح هایی را برای ارسال کمک های اضطراری به پاکستان بررسی می کند.

در حالی که بر نگرانی نسبت به امنیت پاکستان افزوده می شود، جان کایل، سناتور جمهوریخواه روزسه شنبه درواشنگتن به خبرنگاران گفت، دولت ممکن است از کنگره درخواست کند بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار بعنوان کمک ضد شورش و اقتصادی برای پاکستان تصویب کند.

پیشتر درروز سه شنبه «اشتنی هویر» رهبراکثریت دمکرات درمجلس نمایندگان به خبرنگاران گفت، قانونگذاران در باره آنچه برای پاکستان نیازاست با اعضای دولت اوباما بحث می کنند.

هویر جزییات بیشتری ارایه نداد، اما گفت قانونگذاران «نسبت به آنچه در پاکستان می گذرد» بسیار نگران هستند.

ارتش پاکستان می گوید هلیکوپترهای تهاجمی و جت های جنگنده، مواضع طالبان در شمال غربی کشوررا زیرآتش گرفته اند. در حالی که ارتش سعی دارد تندروها را از ناحیه «بونیر» در فاصله ۱۰۰ کیلومتری اسلام آباد بیرون براند، یک سخنگوی نظامی روز سه شنبه گفت، دامنه عملیات علیه طالبان گسترش یافته است.

سخنگو گفت مقامات به مکالمات و ارتباط های های ستیزه گران دست یافته اند که نشان می دهد طالبان قصد ندارد «بونیر» را ترک کنند. او گفت ارتش تخمین می زند که حدود ۵۰۰ طالبان در آن ناحیه در منطقه «ملکند» حضور دارند.

نیروهای امنیتی جدید ترین تهاجم خود را روز یکشنبه در ناحیه «دیر سفلی» و چند روز پس از آن آغاز کردند که ستیزه گران بطرف بونیر بحرکت در آمد و بنظر می رسد منطقه را ترک می کنند. اما وزیر کشور پاکستان روزسه شنبه گفت ستیزه گران طالبان روز دوشنبه به بونیر بازگشتند. او تاکید کرد که ارتش به آنها، اگر در صدد برآیند ازکوشش برای برقراری دوباره اقتدار دولت در منطقه جلوگیری کنند، حمله خواهد کرد.

در پی زدوخوردهای شدید بین سربازان و ستیزه گران، هزاران نفراز ناحیه «دیر سفلی» در ملکند فرار می کنند. از روز یکشنبه بیش از ۴۵ ستیزه گر طالبان در بونیر کشته شده اند.

یک سخنگوی صوفی محمد ملای افراطی، روز سه َشنبه ازطالبان در «دیر سفلی» دفاع کرد و گفت «جنایتکاران و قاتلان» عاملان خشونت های اخیر هستند.

مقامات پاکستان می گویند ستیره گران طالبان با اعزام افراد مسلح به مناطق خارج از ملکند، توافقنامه صلح با دولت را نقض کرده اند.

XS
SM
MD
LG