لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

ارتش آمریکا بابت مرگ نیروهای غیرنظامی درعراق ابراز تاسف کرد 


ارتش ایالات متحده در عراق نسبت به پیامد یورش مرگبار نیروهای آمریکایی ابراز تاسف و تاثر کرده است.

بغداد، اقدام ایالات متحده را نقض موافقت نامه امنیتی مشترک بین عراق و ایالات متحده خوانده است.

یک سخنگوی ارتش ایالات متحده نسبت به کشته شدن دوعراقی درعملیات روز یکشنبه در شهر شرقی کوت عراق، عمیق ترین تسلیت های خود را ابراز کرده است.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق، ارتش ایالات متحده را به نقض پیمان امنیتی مشترکی که بر ضرورت هماهنگی کامل عملیات ایالات متحده با مقامات عراقی تاکید می کند، متهم کرد.

این اولین بار است که عراق، ایالات متحده را به یک نقض اشکار موافقت نامه امنیتی که در ماه ژانویه به مرحله اجرا گذاشته شد، متهم کرده است.

ارتش ایالات متحده اعلام کرده است عملیاتی که نیروهای آمریکایی به خانه ای در کوت یورش برده و شش تن از جنگجویان شیعه مورد حمایت ایران را دستگیر کردند، با تایید و توافق مقامات عراق صورت گرفته بوده است.

در طی این یورش تهاجمی، ارتش ایالات متحده، مردی را که به فراهم آوردن سلاح برای شورشیان مضنون بود، به قتل رساند. یک زن نیز دربحبوحه این عملیات کشته شد.

برخی از سیاستمداران عراق خواستار محاکمه نیروهای ارتش ایالات متحده شده اند که دراین عملیات شرکت داشته اند.

بر اساس موافقت نامه امنیتی مشترک، سربازان ایالات متحده به اتهام جرایم جدی و خودسرانه ای که خارج از پایگاه ارتش و بدون یونیفورم نظامی مرتکب شده اند، در دادگاه های عراقی محاکمه خواهند شد. در غیر این صورت، نیروهای ایالات متحده در دادگاه قضایی ارتش ایالات متحده محاکمه خواهند شد.

مردان مسلح درعملیاتی دیگری در روز یکشنبه، با هجوم به خانه دومسیحی در شهر شمالی کرکوک، آن ها را به قتل رساندند.

XS
SM
MD
LG