لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۱

آمریکا: نگران شرایط روحی و جسمی رکسانا صابری هستیم


وزارت امور خارجه آمریکا نسبت به وضعیت رکسانا صابری، روزنامه نگار آمریکایی ایرانی تبار ابراز نگرانی کرده است.

یک گروه طرفدار حقوق مطبوعات نیز اعلام کرد برخی از اعضای آن در اعتراض به بازداشت صابری دست به اعتصاب غذا زده اند. پیشتر، مقامات ایرانی گزارش هایی را که درباره اعتصاب غذای صابری منتشر شده است تکذیب کردند.

رابرت وود، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه گفت ایالات متحده نسبت به حالت روحی و سلامت جسمی رکسانا صابری بسیار نگران است.

روز دوشنبه، پدر صابری گفت دخترش «بسیار ضعیف» شده است. رضا صابری گفت او تلاش کرد رکسانا را تشویق کند به اعتصاب پایان دهد، اما رکسانا گفت تا آزاد نشود به اعتصاب ادامه خواهد داد. پدر رکسانا می گوید دخترش یک هفته پیش در اعتراض به محکومیت هشت سال زندان به اتهام جاسوسی، از خوردن غذا دست کشید.در پاریس، گروه گزارشگران بدون مرز می گوید برخی از اعضای آن به حمایت از صابری یک اعتصاب غذا را آغاز کرده اند. اطلاعیه گروه حاکی است آنها اعتصاب را بامداد سه شنبه در پایتخت فرانسه آغاز کردند. برخی از اعضا در اعتراض به بازداشت صابری در مقابل دفتر شرکت هواپیمایی دولتی ایران در پاریس بست نشستند.

پیشتر، مقامات ایران گزارش هایی را که در مورد اعتصاب غذای صابری در زندان منتشر شده است تکذیب کردند و گفتند او سالم است.

خبرگزاری های ایران روز سه شنبه به نقل از علیرضا جمشیدی سخنگوی دادگستری و حسن حداد معاون دادستانی گفتند مساله اعتصاب غذا را کسانی که به دنبال تبلیغات هستند مطرح کرده اند.

به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا، حداد همچنین گفت وکیل صابری تقاضای استیناف کرده است، و حکم در صورت امکان تعدیل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG