لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۴

هيلاری کلينتون: ما از پیشرفتهایی که مردم عراق بدست آورده اند احساس غرور می کنیم


هيلاری کلينتون: ما از پیشرفتهایی که مردم عراق بدست آورده اند احساس غرور می کنیم

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمريکا اخیرا همراه با پیامی مهم به عراق سفر کرد: ایالات متحده به تعهد کامل و پویای خود به عراق و مردم آن پای بند است. او گفت آمريکا متعهد است شکل گرفتن یک عراق مستقل و متکی بخود را، که کاملا در منطقه ادغام شده باشد، نظاره کند.

خشونت در عراق از ماه مارس رو به افزایش بوده است. زمانی کوتاه پیش از ورود هیلاری کلینتون به بغداد، در چهار بمب گذاری انتحاری بیش از ۱۶۰ عراقی کشته شدند. او کوشش های خشونت بار اخیر برای مختل ساختن پیشرف هایی را که در عراق جریان دارد محکوم کرد و همدردی قلبی خود و مردم آمريکا را با کسانی که جانسپردند و خانواده هایی که رنج برده اند ابراز داشت. خانم کلینتون گفت چنین خشونت هایی فقط تصمیم مردم عراق را به جستجوی آینده ای بهتر برای کشورشان تقویت کرده است. پاسخ آنها و رهبران عراق یکپارجه و قاطع بوده است.

هیلاری کلینتون اظهار داشت برای آمريکا شیوه برخورد با خشونت این است که به کمک به آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی عراق ادامه دهد. آنها سرانجام قادر خواهند شد رهبری حفاظت از کشور در برابر خشونت های فرقه ای را بر عهده بگیرند.

پایان حضور رزمی آمريکا در عراق در سال ۲۰۱۱، آغاز مرحله جدیدی در مناسبات دو کشور خواهد بود. در حالی که آمريکا فعالیت های نظامی را کاهش می دهد، همکاری غیر نظامی بر اساس توافقنامه چارچوب استراتژیک که در دسامبر ۲٠٠۸ امضا شد، افزایش خواهد یافت. ایالات متحده برای تهیه و ارانه طرح های دیپلماتیک و یک برنامه کار منطقه ای، که امنیت مرزی و وضعیت آوارگان را شامل می شود، کار خواهد کرد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه گفت مردم عراق در برابر نابکارترین و خشن ترین چالش های کسانی که می خواهند جامعه آنها را پاره پاره کنند ایستاده اند، و عراقی ها در هر کجا فداکاری ها و از خود گذشتگی های عظیم نشان داده اند. ایالات متحده نیز در این فداکاری ها سهیم بوده است. ولی، خانم کلینتون گفت، ما از پیشرفت هایی که مردم عراق بدست آورده اند احساس غرور می کنیم. و ایالات متحده ، در حالی که عراقی ها آینده ای شایسته فرزندان عراق را می سازند، در کنار آنها ایستاده است.

XS
SM
MD
LG