لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

جان و ابی گیل آدامز، نخستین زوج عاشق ساکن کاخ سفيد


گزارش: فائزه المصری، خبرنگار صدای آمریکا

داستان افسانه ای عشق و عاشقی باراک و میشل اوباما، مدت هاست که اذهان عمومی در آمریکا را به خود مشغول داشته است. اما این رابطه زیبا و عمیق بین رئیس جمهور و بانوی اول آمریکا، نخستین رابطه عاشقانه و صمیمی در بین چهاردیوار کاخ سفید نبوده است. سال ها پیش از آن که نشریات جنجال برانگیز و شبکه های اینترنتی به صورت امروزی رواج پیدا کنند، یک رئیس جمهور و یک بانوی اول دیگری حضور داشته اند که همبستگی و عشق عمیق آن ها زبان زد خاص و عام بوده است. این زوج اول عاشق و قدرتمند، جان و ابی گیل آدامز هستند.

ادیت گیلیس ، تاریخ شناس و نویسنده کتاب تازه « ابی گیل و جان: تصویر یک ازدواج» می گوید، ماجرای عشق و آشنایی این دو دلداده ، از جریان های رایج دوران حیات آن ها در قرن هیجدهم و در یک شهرک کوچک در ایالت ماساچوست بوده است:« هنوز هیچ گونه مدرکی به دست نیامده که نشان دهد ابی گیل و جان از کودکی با یکدیگر آشنا و دم خور نبوده اند، چرا که در جوامع آن زمان، در شهرهای کوچک مثل جامعه ای که آن ها در آن رشد و نمو کرده بودند اغلب مردم با همدیگر آشنایی داشتند.»

گلیس می گوید:« از طرفی دیگر، شواهد تاریخی نشان می دهد که جان آدامز هنگامی با ابی گیل آشنا می شود که این دختر نوجوان ۱۵ سال بیشتر نداشته است. درحالی که جان ۱۰ سال از او بزرگ تر بوده است. با بزرگ تر شدن ابی گیل، جان کم کم به او توجهی رومانتیک پیدا می کند و ابی گیل نیز به جان علاقمند می شود.»

ابی گیل اسمیت و جان آدامز در سال ۱۷۶۴ با یکدیگر ازدواج می کنند و این سرآغاز یک رابطه نزدیک و عمیقی است که نه تنها در آن زمان بلکه در زمان حال حاضر نیز از جنبه های حیرت انگیزی برخوردار است.

ادیت گیلیس می گوید:« در این رابطه، هر یک از طرفین نسبت به دیگری بی نهایت بخشنده و با گذشت بود. هر یک از این دو می کوشید تا با از خود گذشتگی در راه منافع طرف مقابل عمل کند و هریک از این دو احترام بی حدی برای دیگری قائل بود.»

این زوج عاشق، اغلب سال های دهه دوم ازدواج خود را جدا از هم زندگی کردند.

ین سال های ۱۷۷۴ تا ۱۷۸۴ میلادی ، جان آدامز در اروپا به سربرد در حالی که ابی گیل در ماساچوست باقی ماند تا از فرزندان این دو مراقبت کند. بنا بر نوشته گیلیس، این زوج ناچار در طول این سال ها، روابط خود را از طریق نامه نویسی حفظ کردند. این نامه ها که از مهم ترین منابع و مدارک موجود درباره رابطه ویژه جان و ابی گیل آدامز هستند، در به دست دادن تصویر درستی از این ازدواج به نویسنده کتاب کمک کرده است.

گیلیس می گوید: « برخی اوقات تنها یک یا دو نامه بیشتر در طول مدت یک سال رد و بدل نمی شد. بسیاری از این نامه ها در مسیر طولانی اوقیانوس بین دو قاره گم می شدند و هرگز به دست گیرنده نمی رسیدند. با این وجود در این نامه ها شما به خوبی می توانید به نوع گفتگو و برخورد میان این زوج پی ببرید و حتی به گونه ای آن ها را همانطور که بوده بشنوید و حس کنید. این نامه ها روابط نزدیک این دو نفر با یکدیگر را به خوبی منعکس کرده است. جالب ترین مسئله در مورد این رابطه منحصر به فرد این است که هنگامی که جان و ابی گیل پس از مدت ها دوری به یکدیگر می رسیدند به نظر می رسید که هرگز هیچ فاصله ای بین آن ها وجود نداشته است.»

هنگامی که در سال ۱۷۹۷، جان آدامز به عنوان دومین رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد، ابی گیل نقش کلیدی و مهمی در حمایت از همسر خود به عهده داشت.

گیلیس می گوید:« این زوج روحا با یکدیگر هم ساز بودند. ابی گیل که پس از پایان دوران معاونت ریاست جمهوری آدامز از خدمات دولتی کناره گیری کرده بود با انتخاب او به مقام ریاست جمهوری، یک بار دیگر انجام این خدمات را به صورت بلاشرط از سر گرفت. با اعتقادی که ابی گیل به جان داشت، به نوع تفکر او پایبند و معتقد باقی ماند و به عنوان نزدیک ترین دوست، محرم اسرار و حتی مشاور در کنار او و به حمایت از او پرداخت. هرچند پرزیدنت آدامز مردی بسیار قدرتمند و برجسته بود اما در پایتخت دوستان و نزدیکان زیادی نداشت که بتواند در صورت نیاز از مشاورت آن ها بهره مند شود.»

بنا بر گفته گیلیس:« ابی گیل بهترین دوست و هم پیمان واقعی جان آدامز بود. او مطلع، باهوش و ذکاوت و بسیار دلسوز و غمخوار درعین حال معتقد به روش های سیاسی او بود. او به احتمال قوی با دانش ترین و قابل اعتماد ترین مشاوری بود که یک رئیس جمهور می توانست داشته باشد. بعدها در قرن بیستم همین خواص را به خوبی در النور روزولت می توان مشاهده کرد.»

به عقیده ادیت گیلیس، ابی گیل آدامز توانست برای نخستین بار معنی و مفهوم کلمه « بانوی اول» را مشخص کند:« بسیاری از آداب و رسوم و تشریفات بانوی اول بودن از دوران ابی گیل آدامز سرچشمه می گیرد. او برای نخستین بار در کاخ سفید دست به اجرای مراسم صرف شام زد. او در ضیافت های مختلف از اعضای کنگره و سنای آمریکا و همسران آن ها دعوت می کرد و در روز چهارم جولای نیز جشن بزرگی برپا می کرد و تمام شخصیت های حاضر در پایتخت را تشویق به شرکت در آن می کرد.»

گیلیس بیش از ۳۰ سال از وقت خود را صرف پژوهش و تحقیق برای نوشتن کتاب ابی گیل و جان آدامز کرده است. او می گوید بالاخره فهمیده است که چرا این ازدواج تا این حد موفق بوده است:« قبل از هر چیز این ازدواج شاید به این دلیل موفق بود که هیچ گونه راه گریزی از آن وجود نداشت. در آن زمان برخلاف امروز، طلاق به جز موارد خیلی استثنائی وجود نداشت. اما این موفقیت هم چنین به خاطر شخصیت این دو نفر بود که نه تنها با یکدیگر توافق و تفاهم داشتند بلکه عشق و علاقه شدیدی نیز نسبت به یکدیگر احساس می کردند و هریک خود را به دیگری متعهد می دانست.»

گیلیس به زوج های عاشق، متحد و متعهد دیگری که در دویست سال اخیر در کاخ سفید سکنی داشته اند اشاره می کند از جمله به باراک و میشل اوباما:« رابطه این دو یکی از زیباترین رابطه هاست و شباهت های عمده ای به رابطه عمیق و منحصر به فرد جان و ابی گیل آدامز دارد. باراک و میشل هم به شدت به یکدیگر علاقمندند در عین حال بسیار با یکدیگر هم ساز هستند. میشل یک بانوی استثنائی و بسیار قدرتمند است. او هنوز درحال شکل دادن به نقش خود در قالب یک بانوی اول است. هرچه باشد مقام بانوی اول یک گزینش برای میشل نبوده است بلکه شرایط ازدواج با باراک اوباماست که او را در این مقام قرار داده است. به همین جهت نیز این نقش حساس باید با مهارت ایفا شود.»

پروفسور گیلیس امیدوار است که تمام زوج های جهان و نه فقط زوج های سیاسی بتوانند از خواندن کتاب تازه او بیاموزند. شاید این درسی باشد در رابطه با این مسئله که چگونه این زوج ها باید از یکدیگر حمایت کنند، در دوران سختی ها یار و یاور یکدیگر باشند تا بتوانند این دوران را به خوبی بگذرانند و از زندگی مشترک با یکدیگر لذت ببرند.

XS
SM
MD
LG