لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۷

شمار مبتلایان به آنفلوانزای خوکی در آمریکا به ۶۶ نفر افزایش یافت


کشورهای سراسر جهان از موارد جدید ویروس آنفلوانزای خوکی، که گفته می شود تا کنون موجب مرگ ۱۵۲ تن در مکزیک شده است، خبر می دهند.

در حالی که عقیده بر این است بیش از ۱۶۰۰ نفر در مکزیک به این بیماری مبتلا شده اند، مقامات در آمریکا نیز روز سه شنبه تایید کردند شمار مبتلایان به ۶۶ نفر افزایش یافته است. برخی از موارد ابتلا در آمریکا در ایالت های هم مرز مکزیک شناسایی شده، درحالی که موارد دیگری در نقاط دیگر در میان کسانی که اخیرا به آن کشور سفر کرده اند، پیدا شده است.

موارد آنفلوانزای خوکی در کانادا، زلاند نو، بریتانیا، اسپانیا و اسراییل تایید شده است، در همین حال کشورهای دیگر مانند استرالیا، فرانسه، دانمارک و کره جنوبی درباره موارد مظنون تحقیق می کنند.

پیشتر، سازمان جهانی بهداشت در ژنو سطح هشدار همه گیرشدن ویروس مرگبار آنفلوانزای خوکی را بالا برد و گفت احتمال جهانگیر شدن آن افزایش یافته، اما مسلم نیست. این سازمان می گوید کوشش ها باید بر کاهش بیماری متمرکز باشد نه مهار آن، زیرا هم اینک حضور گسترده ای دارد. سازمان جهانی بهداشت می گوید به دلیل ادامه انتقال آنفلوانزای خوکی از انسان به انسان، سطح آماده باش و هشدار بین المللی را بالا برده است.

مقامات کشورها از جمله ایالات متحده و بریتانیا به شهروندان خود توصیه کرده اند تمام سفر های غیر لازم به مکزیک را لغو کنند. در آنجا تمام مدارس تا هفته آینده تعطیل شده اند.

اما یک سخنگوی سازمان جهانی بهداشت روز سه شنبه در ژنو گفت در یک بیمار مبتلا به آنفلوانزای خوکی ممکن است عوارضی دیده نشود، و کنترل ها و بازرسی های مرزی را بی معنا می سازد.

ایالات متحده وضعیت بهداشتی اضطراری اعلام کرده است، چنین اقدامی به مقامات اجازه می دهد پول فدرال را خرج کنند و داروهای ضد ویروس را وارد بازار کنند. پرزیدنت باراک اوباما گفت وضعیت اضطراری به عنوان یک «اقدام احتیاطی» اعلام شد و وضع نگران کننده نیست.

سازمان جهانی بهداشت می گوید آنفلوانزای خوکی یک بیماری بسیار همه گیر دستگاه تنفسی است که عوارضی شبیه آنفلوانزای فصلی دارد، اما موارد آن از عفونت های ملایم تا ذات الریه شدید که به مرگ منجر می شود، متفاوت است.

XS
SM
MD
LG