لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا به خاطر شرکت در اعتراض به عملکرد سودان بازداشت شدند


پلیس آمریکا پنج عضو مجلس نمایندگان این کشور را که در مخالفت با وضعیت ناگوار انسانی در دارفور در مقابل سفارت سودان دست به اعتراض زده بودند دستگیر کرد. بنا به گزارش ها این پنج نفر روز دوشنبه همراه با سه تن از سازمان دهندگان اعتراض پس از آن دستگیر شدند که پلیس دستور متفرق شدن آنان را صادر کرد. این پنج تن شامل دانا ادواردز، کیت الیسون، جان لوییس، جیم مک گاورن و لین وولسی همگی اعضای دموکرات مجلس نمایندگان هستند. آنان در اقدام اخیر خود خواهان آن بودند که دولت سودان ممنوعیت فعالیت ۱۳ گروه امدادرسان در منطقه جنگ زده دارفور را لغو کند.

پس از آن که دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی حکم جلب عمرالبشیر، رییس جمهوری سودان، را صادر کرد آقای البشیر این گروه ها را ماه گذشته از سودان اخراج کرد. دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی، عمرالبشیر را به سازماندهی کمپینی برای قتل، تجاوز و دیگر جنایات علیه مردم غیرنظامی دارفور متهم کرد. دولت سودان از سال ۲۰۰۳ در دارفور در حال مبارزه با شورشیان است.

طبق آمار سازمان ملل متحد، جنگ و خشونت های مربوط به جنگ در دارفور تا کنون جان ۳۰۰ هزار تن را گرفته و بیش از دو و نیم میلیون نفر دیگر را آواره کرده است. دولت سودان شمار کشته شدگان دارفور را ۱۰ هزار نفر اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG