لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۳

گزارش: ديدار میشل سلیمان رئیس جمهوری لبنان با عمرو موسی دبیرکل اتحادیه عربدر پی بالا گرفتن تنش ها ميان حزب الله لبنان با مقامات ارشد مصر، عمرو موسی دبيرکل اتحاديهء عرب تلاش هايی را برای حل اختلاف ميان دو طرف آغاز کرده است.

***

کاخ رياست جمهوری لبنان در بيروت، روز شنبه صحنه ديدار ميشل سليمان رئيس جمهوری آن کشور با عمرو موسي، دبيرکل اتحاديه عرب و هيأت همراه وی بود. عمرو موسی که برای پا در ميانی در حل اختلاف اخير ميان حزب الله لبنان با دولت مصر، به بيروت رفته است، با فوآد سينيوره نخست وزير، و ديگر مقامات ارشد لبنان نيز ديدار و گفتگو کرد.


مصر، حزب الله لبنان را به طراحی حملاتی در داخل خاک آن کشور متهم کرده است. اوايل ماه جاری ميلادی، دولت مصر اعلام کرد در جستجوی چهل و نه فرد مظنون به عضويت در آن گروه تروريستی است که حملاتی عليه مؤسسات ونهادهای مصر و جهانگردان اسرائيلی در آن کشور را طراحی کرده اند.


گروه مسلح حزب الله لبنان به رغم تکذيب اين اتهام، اذعان کرده است که يکی از اعضای آن گروه به قصد نظارت بر ارسال محموله های اسلحه برای گروه فلسطينی حماس حاکم بر غزه، به مصر رفته بود.


اخوان المسلمين – بزرگترين گروه مخالف دولت مصر – اوايل هفته جاری در بيانيه ای اعلام کرد که از حزب الله لبنان حمايت می کند، و دولت ها و مردم کشورهای مسلمان وظيفه دارند که حماس را برای مبارزه با اسرائيل، تجهيز کنند. گروه اخوان المسلمين همچنين گفته است تأمين اسلحه برای حماس، امنيت مصر را به خطر نمی اندازد.


دبيرکل اتحاديه عرب در پايان ديدار با رئيس جمهوری لبنان گفت ما در منطقه ای آشوب زده و پرتنش زندگی می کنيم، و به ويژه اشغال خطرناک اسرائيل به لحاظ سياسی ناآرامی های بسياری ايجاد کرده است. در چنين شرايطی اميدواريم در زمينهء مسألهء فلسطينيان و رسيدن به صلح در شرايطی عادلانه، بتوانيم به پيشرفت هايی برسيم.


آقای موسی همچنين گفت احترام کشورهای عرب بايستی حفظ شود، و ابراز اميدواری کرد که اختلاف ميان کشورهای عرب به زودی حل و فصل شود.


XS
SM
MD
LG