لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۲

جشنواره کتاب دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس


در آخرهفته گذشته ، نویسندگان و خوانندگان کتاب های آن ها، در محوطه دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس گردهم آمدند تا در چهاردهمین جشنواره سالیانه کتاب این دانشگاه که با همکاری روزنامه لس آنجلس تایمز برگزار می شود شرکت کنند. این فرصتی است تا علاقمندان به کتاب و نویسندگان، از نزدیک با یکدیگر آشنا شده و درباره عشق مشترک خود که نوشتن و خواندن کتاب است صحبت کنند.

این جشنواره هر ساله با برپایی غرفه های مختلف و چادرهای بزرگ با حضور کارگروه های (پانل) گفتگو برگزار می شود و اعضای کارگروه ها با شرکت کنندگان درباره موضوع های گوناگون ازجمله ادبیات، فعالیت های سیاسی و مسایل مطرح روز به بحث و بررسی می پردازند.

شرکت کنندگان در جشنواره امسال، زیر آفتاب درخشان کالیفرنیای جنوبی فرصتی یافتند تا با نویسندگانی چون جیمز ال روی (نویسنده کتاب های جنایی و فیلمنامه های هالیوود) و ری برادبری، نویسنده کتاب های جیبی فانتزی و پرخواننده از نزدیک آشنا شوند. در عین حال ستارگان سینما مایکل جی فاکس، نویسنده یک بیوگرافی تازه درباره زندگی با بیماری پارکینسون، و دانیکا مک کلر بازیگر جوان و زیبای هالیوود و نویسنده کتاب های ریاضی و آموزش حساب در غرفه های مخصوص خود حضور داشتند و از نزدیک با دوستداران خود ملاقات می کردند.

در مقابل ساختمان «کتابخانه پاول» دیوار موقتی ساخته شده بود تا شرکت کنندگان در جشنواره کتاب بتوانند با مدادهای رنگ افشان مخصوص نام کتابی را که در حال حاضر مشغول خواندن آن هستند بر روی این دیوار بنویسند. دست نوشته های صدها تن از رهگذران که نام کتاب هایی چون «شفق»، «برو از آلیس بپرس»، «جاده انقلابی» و حتی «بربادرفته» را بر روی این دیوار ثبت کرده اند، شهادتی بود بر این حقیقت که این افراد به راستی کتاب دوست و کتاب خوان هستند.

در چادر مخصوص کارگروه خاطره نویسی جشنواره کتاب، نویسندگان، گوستاو آرلانو و کریس آیرز و ماریون وینکی در باره عوامل چالش آمیز نوشتن خاطرات و گاه اثرات منفی نوشتن واقعیات در این نوع خاطره نویسی صحبت کردند.

راشل رزنیک که اخیرا خاطرات پرفروش خود به نام «معتاد به عشق» را منتشر کرده است به حاضران گفت که چگونه پدرش به خاطر حقایقی که او در کتاب خود گنجانده است تمام ارتباط های عاطفی خود را با او قطع کرده است.

کریس آیرز، روزنامه نگار و نویسنده کتاب «گزارش جنگی برای افراد ترسو» و خاطره نویس دیگر حاضر در کارگروه، اعتراف کرد که چگونه هر لحظه از ۹ روزی که در عراق گذراند را با وحشت مرگ و مردن سپری کرده است: «من شاید تنها روزنامه نگاری باشم که از محل انجام گزارش جنگی خود فرار کرده است.»

در محل برگزاری کارگروه دیگری به نام «آینده انتشارات»، اعضای کارگروه که اغلب آن ها را صاحبان موسسات انتشاراتی کوچک و بزرگ تشکیل می دادند درباره موضوع چگونگی انتقال خدمات انتشاراتی به نسل های آینده صحبت کردند.

پاتریک براون از شرکت انتشارات ورومان پیش بینی کرد که تا ۱۰ سال دیگر اغلب کتاب ها به صورت الکترونیکی (روی اینترنت) در دسترس قرار خواهند گرفت.

براون گفت :«بیشتر کتب معمولی به شکل جلد ضخیم و به صورتی ویژه به تعداد محدود به چاپ خواهند رسید و صاحبان کلکسیون های کتاب خریدار آن ها خواهند بود. درست مثل زمانی که صفحه های پلاستیکی موسیقی جایگزین صفحه های شکستنی قدیمی شد.»

پیش بینی های براون بسیاری از حاضران را ناراحت ساخت. اما براون توضیح داد که این پیش بینی ممکن است به وقوع نپیوندد: «اما کتاب فروش ها باید از هم اکنون این مساله را مد نظر قرار دهند.»

صاحب کتاب فروشی ورومان در ادامه سخنان خود گفت: «مساله مهم این است که کتاب فروشی های کوچک در واقع در خدمت جوامع کوچک ترهستند و ممکن است قیمت های آن ها از کتاب فروشی های زنجیره ای، گران تر باشد اما آیا کتاب فروشی آمازون حاضر است یک اتوبوس کرایه کند و مشتریان خود را به جشنواره کتاب دانشگاه لس آنجلس بیاورد؟»

پیش از آغاز سخنرانی جیمز الروی، نویسنده معروف کتاب های جنایی و نویسنده فیلمنامه کتاب هایی چون «دالیای سیاه»، داستان قتل اسرارآمیز و فجیع زنی معروف به دالیا در دهه ۴۰ میلادی در لس آنجلس، برگزارکنندگان جشنواره کتاب به شرکت کنندگان هشدار دادند: «کمربندهای نجات خود را محکم کنید.»

سخنرانی الروی در رابطه با کتاب تازه او «عیار خون» بود که در آن نویسنده به هاوراد هیوز، جی ادگار هوور، ریچارد نیکسون، کشور هائیتی و جمهوری دومنیکن نوشته است. الروی این کتاب را «بهترین کتاب پس از انتشار انجیل مقدس» خواند.

چهاردهمین جشنواره کتاب دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس پس از دو روز در غروب یکشنبه به کار خود پایان داد.

XS
SM
MD
LG