لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۸

محمد سیف زاده: «وظیفه شورای نگهبان نظارت بر آراست، نه صیانت»


در هفته های اخیر و با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم، برخی از چهره های سیاسی و مدنی، بر تشکیل کمیته ای برای دفاع از انتخابات آزاد، سالم و آزادانه تاکید کردند. البته این موضوع با واکنش برخی اعضای دولت، مجلس و شورای نگهبان مواجه شد بطوریکه «حمید رسایی» یکی از نمایندگان مجلس ضمن مخالفت با تشکیل این کمیته، عنوان کرد که «شورای نگهبان همان کمیته صیانت از آراست.»

در نقطه مقابل، محمد سیف زاده، از اعضای حقوقدان کانون مدافعان حقوق بشر و عضو این کمیته، در گفتگو با صدای آمریکا، از ایجاد این کمیته دفاع کرد. وی با اشاره به اظهارات این نماینده مجلس، یادآور شد: «کار شورای نگهبان صرفا نظارت بر انتخابات و اخذ آراست، نه صیانت از آن. این قسمتی از حقوق مردم است که از طریق قانون به شورای نگهبان تنفیذ شده است. بعد نظارتی آنها هم در این حد است که اگر تخلفی دیدند باید به مرجع صالح شکایت بکنند.» این وکیل دادگستری همچنین در واکنش به اظهار نظر رییس ستاد انتخابات وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران که صیانت از آرا انتخابات را تنها وظیفه وزارت کشور دانسته بود، نیز اظهار داشت: «صیانت از آرا بر عهده مردم است که این نمایندگی را به حکومت داده اند تا از آرای آنها محافظت کنند. هر زمان مردم بخواهند می توانند مستقیم یا با نهادهایی که تشکیل می دهند، از آرای خودشان صیانت کنند وگرنه نمی توان حکومت را مردم سالار نامید.»

عضو کمیته دفاع از انتخابات آزاد همچنین در واکنش به شورای نگهبان که «کمیته دفاع از انتخابات آزاد» را «غیر قانونی» نامیده بود، گفت: «در قانونی بودن این نهاد هیچ تردیدی نیست چرا که اصل ۲۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می گوید مردم حق دارند این نهادها، انجمن ها و گروه ها را تشکیل بدهند، پس قانون برای این تشکل ها موجودیت قایل شده است.

سیف زاده در این گفتگو به دلیل مخالفت دولت، شورای نگهبان و برخی از نمایندگان مجلس را با ایجاد کمیته دفاع از انتخابات آزاد اشاره کرد و خاطر نشان کرد که به نظر او، ممکن است کنترل آرا از دست برگزار کنندگان انتخابات خارج شود، به همین دلیل تشکیل نهادهای مردمی را تحمل نمی کند.

XS
SM
MD
LG