لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

احمدی نژاد می گويد حاضر به مذاکره بدون پيش شرط با آمريکا نيست


محمود احمدی نژاد ریيس جمهوری ايران ميگويد وی حاضر به مذاکره بدون پيش شرط با مقامات آمريکایی نيست.

آقای احمدی نژاد گفت وی خواستار چارچوب و موضوع هایی واضح برای گفتگو است، و هرگونه مذاکره ای با مقامات آمريکایی و اروپایی بايد متکی به عدالت و احترام متقابل باشد.

ریيس جمهوری اسلامی ايران اين نظرات را در مصاحبه ای با شبکه تلويزيونی آمريکایی ای بی سی مطرح ساخت. اين مصاحبه که روز چهارشنبه در تهران انجام گرفته بود روز يکشنبه، پخش شد.

آقای احمدی نژاد گفت دولت وی در تدارک مجموعه ای از پيشنهادها برای گفتگو است و در نظر دارد آنها را به زودی منتشر کند.

باراک اوباما ریيس جمهوری آمريکا گفته است خواستار آغازی نوين در مناسبات آمريکا و ايران، همراه با فرصت هایی بيشتر در مشارکت و تجارت است .

اظهارات آقای اوباما عکس نظرات مقامات در دولت سابق آمريکاست که خواستار انزوای دولت ايران بودند و آن را بخشی از يک محور شرارت توصيف می کردند.

به رغم راه جویی ها برای مذاکرات، مناسبات دو کشور کماکان متشنج است.

دولت ايران از تعليق فعاليت های خود برای غنی سازی اورانيوم، که دولت های غربی با ابراز نگرانی می گويند ممکن است در يک برنامه تسليحاتی اتمی مورد استفاده قرار گيرد، امتناع می کند.

ايران همچنين اخيرا يک خبرنگار آمريکایی ايرانی تبار را به هشت سال زندان به اتهام جاسوسی برای آمريکا محکوم ساخت، اتهامی که واشنگتن آن را بی اساس می داند.

آقای احمدی نژاد هفته گذشته در کنفرانس سازمان ملل متحد در ژنو راجع به مقابله با تبعيض های نژادی خشم و اعتراضی بين المللی را برانگيخت. وی در سخنرانی اش در آن کنفرانس اسراییل را ظالم ترين و سرکوب کننده ترين رژيم تبعيض گر توصيف کرد. بسياری از ديپلمات های غربی حين اين سخنرانی جلسه را ترک کردند. پرزيدنت اوباما نيز سخنرانی آقای احمدی نژاد را ارعاب آميز توصيف کرد.

آقای احمدی نژاد در مصاحبه با تلويزيون آمريکایی، از سخنرانی اش دفاع کرد و گفت بايد به نظرات او احترام گذاشته شود.

آقای احمدی نژاد همچنين گفت ايران از هر تصميمی که فلسطينيان در مورد توافق با اسرایيل اتخاذ کنند حمايت خواهد کرد.

آمريکا و ايران پس از انقلاب اسلامی، از سی سال پيش مناسبات ديپلماتيک ندارند.

XS
SM
MD
LG