لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۰

دو دزد دريایی سوماليایی در جريان ربودن يک کشتی يمنی کشته شدند


مقامات يمنی ميگويند دزدان دريایی سوماليایی يک نفت کش خالی يمنی را پس از برخوردی مرگبار با گارد ساحلی تصرف کرده اند.

مقامات می گويند دو دزد دريایی در اين برخورد که روز يکشنبه، در خليج عدن رخ داد، کشته شدند.

پيشتر، سازمان کشتیرانی کنيا گفته بود دزدان دريایی سوماليایی يک کشتی ديگر باری يمنی و پانزده خدمه آن را آزاد کرده اند. اين کشتی با محموله هایی از فرآورده های نفتی در ماه ژانويه به تصرف دزدان دريایی در آمده بود.

یمن، نقطه مقابل سومالی در خليج عدن است که کشتی ربایی در آنجا رايج است.

امروز ناخدای يک کشتی تفريحی اقيانوس پيمای ايتاليایی حامل هزار و پانصد مسافر نيز گزارش داد که کادر امنيتی او يک حمله دزدان دريایی را در اقيانوس هند با استفاده از هفت تير و لوله های آب پاش دفع کرده اند.

ناخدا چيرو پينتو، از خط دريایی ام اس سی ملودی، به وسایل ارتباط جمعی ايتاليا گفت شش دزد دريایی مسلح سوار بر يک قايق کوچک سريع السير، روز شنبه به کشتی حمله کردند.

به گفته وی دزدان دريایی می خواستند با نردبان خود را به عرشه کشتی برسانند اما کادر امنيتی کشتی با شليک گلوله و پخش آب با فشار قوی آنها را عقب راندند. در اين نبرد به کشتی آسيب هایی وارد شد اما جراحتی به بار نيامد. کشتی پس از دفع حمله به حرکت به سوی مقصد خود، بندر عقبه در اردن، ادامه داد.

دزدان دريایی سوماليایی روز شنبه يک کشتی باری آلمانی حامل غلات را در خليج عدن ربودند. يک سخنگوی نيروی دريایی آمريکا می گويد اين کشتی در دويست و هشتاد کيلومتری بندر يمنی المکلا ربوده شد.

دزدان دريایی سوماليایی در يک سال اخير، دهها کشتی را به رغم مراقبت های امنيتی بين المللی ربوده اند.

هم اکنون دست کم پانزده کشتی با بيش از سيصد نفر خدمه آنها در اسارت دزدان دريایی است.

XS
SM
MD
LG