لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۶

کلينتون می گويد آمريکا با سوريه معامله ای به زيان لبنان نخواهد کرد


هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا به لبنان اطمينان داده است که آمريکا حمايت خود را از آن کشور در شرايطی که باب تماس و گفتگو را با سوريه باز می کند، فراموش نخواهد کرد.

خانم کلينتون، امروز، يکشنبه، پس از ملاقاتی که در بيروت با ميشل سليمان ریيس جمهوری لبنان داشت قول داد آمريکا به حمايت خود از مدافعان ميانه روی در لبنان ادامه دهد.

خانم کلينتون گفت آمريکا با سوريه هيچگاه معامله ای نخواهد کرد که برای لبنان و مردم آن زيان آور باشد.

خانم کلينتون همچنين خواستار انتخاباتی آزاد و منصفانه در لبنان، بدون تهديد و ارعاب، و عاری از نفوذ خارجی شد.

انتخابات قوه مقننه لبنان روز هفتم ژوئن برگزار می شود.

نشانه ها از کسب حمايت گروه ستيزه گر شيعه حزب الله در آستانه برگزاری اين انتخابات حکايت دارد.

واشنگتن حزب الله را تشکيلاتی تروريستی می شناسد و مقامات آمريکایی ميگويند سياست آمريکا در مورد لبنان با توجه به نتايج حاصل از انتخابات بازبينی خواهد شد.

سفر خانم کلينتون به بيروت ، نظير سفر روز شنبه وی به بغداد، از پيش اعلام نشده بود.

خانم کلينتون در سفارت آمريکا در بغداد، در جريان يک جلسه گفت و شنود با حضور قريب صد و پنجاه عراقی خواستار وحدت ملی در عراق شد و گفت فقط عراقی ها می توانند ثبات درازمدت کشورشان را تضمين کنند.

خانم کلينتون از عراقی ها برای هم بستگی و وحدتی که در واکنش به موج اخير بمب گذاريهای انتحاری و تهديد کننده ثبات کشور از خود نشان دادند تحسين به عمل آورد.

در بمب گذاريهای پنجشنبه و جمعه گذشته بيش از صد و پنجاه نفر کشته شدند. بيشترقربانيان مسلمانان شيعه، از جمله زائران ايرانی بودند.

خانم کلينتون در سفر عراق با نوری المالکی نخست وزير، و نيز جلال طالبانی ریيس جمهوری و ديگر مقامات عراقی، فرماندهان ارشد آمريکایی، و کريستوفر هيل سفير جديد آمريکا در عراق ملاقات کرد.

سفر خانم کلينتون به عراق نخستين سفر او به آن کشور در مقام وزير امورخارجه آمريکا بود.

XS
SM
MD
LG