لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۴

سازمان جهانی بهداشت از همه کشورها خواسته است رديابی آنفلوآنزای خوکی را جدی بگيرند


وزير بهداری مکزيک می گويد شيوع آنفلوآنزای خوکی ممکن است مرگ هشتاد و يک نفر را موجب شده باشد. در همين حال دولت مکزيک نيز اعلام کرد مدارس را در پايتخت و نواحی اطراف آن تا روز ششم مه تعطيل ميکند.

سازمان جهانی بهداشت با توجه به گزارش هائی که از مکزيک و آمريکا درباره موارد تایيد شده ابتلا به آنفلوآنزای خوکی دريافت کرده است، و نيز با در نظر گرفتن گزارش های حاکی از موارد احتمالی ابتلا، ويروس اين بيماری را موجبی برای يک نگرانی عمومی از نظر سلامتی مردم، با احتمال شيوع در سطحی جهانی توصيف کرده است.

مرکز آمريکائی کنترل و نظارت بر بيماريها هشدار داده است که مقامات فعلا قادر نيستند از شيوع اين ويروس جلوگيری کنند.

وزير بهداری نيوزيلند امروز، يکشنبه، گفت صد دانشجو که اخيرا از سفری به مکزيک بازگشتند ممکن است به ويروس آنفلوآنزای خوکی آلوده شده باشند.

مقامات مکزيک شمار کسانی را که در آن کشور به بيماری آنفلوآنزای خوکی مبتلا شده است بيش از هزار و سيصد نفر تخمين ميزنند.

کليساها در بسياری از نقاط مکزيک امروز آئين های مذهبی روز يکشنبه را لغو کردند، و شهردار مکزيکو سيتی نيز تمامی جلسات و آئين های عمومی را برای ده روز آينده لغو کرده است.

مقامات در ايالت جنوبی تگزاس ميگويند موقتا يک مدرسه را در حومه شهر سان آنتونيو در واکنش به احتمال شيوع آنفلوآنزای خوکی تعطيل کرده اند.

کميسر بهداشتی نيويورک نيز ميگويد نتيجه هشت مورد از نه مورد آزمايش های انجام شده در مورد محصلين يک مدرسه حاکی از احتمال آلودگی به ويروس آنفلوآنزای خوکی است. وی گفت بيماری اين محصلين شديد نيست و حال بيشتر آنان رو به بهبودی است.

سازمان جهانی بهداشت توصيه کرده است تمامی کشورها در رديابی ويروس آنفلوآنزای خوکی اقدامات خود را گسترش دهند. در همين حال مقامات نگران آثاری هستند که اين ويروس می تواند بر مسافرت های هوایی داشته باشد.

بريتيش ايرويز روز شنبه گفت يک عضو کادرپروازی آن شرکت پس از مراجعت از سفر مکزيک با عوارضی شبيه به آنفلوآنزا به بيمارستان برده شده است.

شرکت هواپيمایی مکزيک به مسافران خود اين گزينش را داده است که بدون مواجه شدن با هرگونه جريمه ای زمان سفر به مکزيکو سيتی را به تعويق بياندازند.

مقامات بهداشتی ميگويند در ويروس اين آنفلوآنزای خوکی ترکيبی از مواد ژنی خوک، طيور و انسان ديده ميشود، هرچند که به گفته مقامات آمريکایی هيچيک از بيمارانی که در آمريکا بستری شده اند تماسی با خوک نداشته اند.

مقامات بهداشتی در آمريکا ميگويند آنفلوآنزای خوکی نشانه هائی شبيه به آنفلوآنزاهای فصلی دارد، که معمولا با تب و لرز و سرفه و بی اشتهائی همراه است.

XS
SM
MD
LG