لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۲

کلينتون در آستانه انتخابات حياتی لبنان در سفری غير منتظره به بيروت رفت


هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا در آستانه يک انتخابات حياتی قوه مقننه لبنان، که می تواند به کسب قدرت توسط تندروهای ستيزه گر منجر شود، در سفری غير منتظره به آن کشور رفته است.

ملاقات خانم کلينتون با ميشل سليمان رئيس جمهوری لبنان بخشی از برنامه امروز، يکشنبه، وی در اين سفر کوتاه به بيروت بود.

خانم کلينتون در بيانيه ای کتبی که ميان خبرنگاران توزيع شد ميگويد مردم لبنان بايد بتوانند در انتخاباتی آزاد و منصفانه، بدون مواجه شدن به تهديد و خشونت، و رها از نفوذ خارجی، نمايندگان خود را انتخاب کنند.

بيانيه ميگويد آمريکا به حمايت از مدافعين ميانه روی در لبنان و نهادهای مسئولی که سعی ميکنند بوجود بياورند ادامه خواهد داد.

انتخابات قوه مقننه لبنان روز هفتم ژوئن برگزار ميشود. نشانه ها از کسب حمايت توسط گروه شيعه ستيزه گر حزب الله حکايت دارد.

سفر خانم کلينتون به بيروت ، نظير سفر روز شنبه وی به بغداد، از پيش اعلام نشده بود.

خانم کلينتون در سفارت آمريکا در بغداد، در جريان يک جلسه گفت و شنود با حضور قريب صد و پنجاه عراقی خواستار وحدت ملی در عراق شد و گفت فقط عراقی ها می توانند ثبات درازمدت کشورشان را تضمين کنند.

خانم کلينتون از عراقی ها برای هم بستگی و وحدتی که در واکنش به موج اخير بمب گذاريهای انتحاری و تهديد کننده ثبات کشور از خود نشان دادند تحسين بعمل آورد.

در بمب گذاريهای پنجشنبه و جمعه گذشته بيش از صد و پنجاه نفر کشته شدند. بيشترقربانيان مسلمانان شيعه، از جمله زائران ايرانی بودند.

خانم کلينتون در سفر عراق با نوری المالکی نخست وزير، و نيز جلال طالبانی رئيس جمهوری و ديگر مقامات عراقی ، فرماندهان ارشد آمريکائی، و کريستوفر هيل سفير جديد آمريکا در عراق ملاقات کرد.

سفر خانم کلينتون به عراق نخستين سفر او به آن کشور در مقام وزير امورخارجه آمريکا بود.

XS
SM
MD
LG