لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۰

مناسبات آتی اتحاديه اروپا با ايران به چاره جوئی برای حل اختلاف اتمی وابسته ميشود


* دادگاه استيناف ممکن است حکم محکوميت رکسانا را تخفيف بدهد

واشنگتن پست زير عنوان"خبرنگار آمريکائی محبوس در ايران اعتصاب غذا کرده است" به نقل از رضا صابری، پدر رکسانا، خبرنگار آمريکائی ايرانی تباری که در ايران در اتهام جاسوسی برای آمريکا محکوم به هشت سال حبس شده است، از متوسل شدن دخترش به اعتصاب غذا برای اعتراض خبر داده است و می نويسد اين نخستين باری است که ايران يک خبرنگار آمريکائی را برای جاسوسی مجرم شناخته است، و معلوم نيست اين اقدام بر رويکردهای اخير دولت اوباما برای مناسباتی بهتر با ايران چه اثری بجا ميگذارد.

واشنگتن پست می نويسد به گفته رضا صابری رکسانا اعتصاب غذا را از روز سه شنبه شروع کرده است و تا وقتی که آزاد نشود به اعتصاب غذا ادامه ميدهد.

واشنگتن پست همچنين به نقل از پدر رکسانا، از تسليم درخواست استيناف توسط عبدالصمد خرمشاهی وکيل مدافع رکسانا به قوه قضائيه خبر ميدهد و يادآوری ميکند که عليرضا جمشيدی سخنگوی اين قوه روز سه شنبه گفته بود دادگاه استيناف حکم را بررسی خواهد کرد، و اين می تواند معرف آن باشد که ممکن است مجازات تخفيف داده شود.

* قريب نيمی ازقربانيان انفجارهای مرگبار اخير عراق ايرانی بودند

نيويورک تايمز زير عنوان"موج خشونت در عراق نيروهای امنيتی اش را زير فشار گذاشته است" با اشاره به دو انفجار انتحاری تقريبا همزمان و مرگبار روز جمعه در يک خيابان منتهی به زيارتگاه شيعيان در کاظمين، می نويسد بنظر ميرسد اين انفجارها نيز نظير بسياری از حملات اخير ديگر با هدف شعله ور ساختن آتش اختلافات فرقه ای، تضعيف نيروهای امنيتی عراق و بی اعتبار کردن دولت آن کشور انجام گرفته است.

نيويورک تايمز با اين يادآوری که نيمی از قريب صد و پنجاه نفر کشته شدگان در اين دو انفجار، و انفجار ديگری که روزپنجشنبه رخ داد، زائران شيعه ايرانی بودند می نويسد يک گروه ستيزه گر و پنهان شده سنی موسوم به دولت اسلامی عراق مسئوليت انجام بسياری ازحملات اخير را بعهده گرفته است.


* مناسبات آتی اتحاديه اروپا با ايران به چاره جوئی برای حل اختلاف اتمی وابسته ميشود

ديلی استار زير عنوان"وزيران اتحاديه اروپا از ايران ميخواهند از رويکردهای آمريکا استفاده کند" به نقل از پيش نويسی که ميگويد روز جمعه توسط اين اتحاديه تدوين شده است می نويسد وزيران امور خارجه اتحاديه اروپا روز دوشنبه در جلسه ای که در لوکزامبورگ خواهند داشت از رويکردهای جديد آمريکا به عنوان يک دريچه فرصت برای مذاکره در باره برنامه اتمی ايران استقبال خواهند کرد.

ديلی استار می نويسد بموجب اين پيش نويس، اتحاديه اروپا از ايران ميخواهد که از اين فرصت برای تماس و گفتگوئی جدی با جامعه بين المللی، با روحيه احترام متقابل، و با هدف چاره جوئی برای حل و فصل اختلاف اتمی استفاده کند.

ديلی استار می نويسد پيش نويس ميگويد چنين راه حلی جوابگوی منافع ايران ، از جمله شکل بخشيدن به يک برنامه غير نظامی برای توليد برق اتمی ، و رفع کننده نگرانی های جامعه بين المللی خواهد بود.

ديلی استار می نويسد پيش نويس همچنين ميگويد شکوفائی مناسبات با ايران به اين چاره جوئی بستگی خواهد داشت.XS
SM
MD
LG