لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۵

یک میلیارد نفر از گرسنگی رنج می برند


مقامات سازمان ملل متحد می گویند حدود یک میلیارد انسان در سراسر جهان از گرسنگی رنج می برند یا چنین خطری روبرو هستند.

پرزیدنت باراک اوباما به کمک به کشورهای در حال رشد برای نبرد با گرسنگی و فقر پای بند است. او در نطق تحلیف خود خطاب به مردم ملت های فقیر گفت : " ما عهد می کنیم در کنار شما کار کنیم تا کشتزارهایتان شکوفا شوند و آب پاک جریان پیدا کند، تا بدنهای گرسنگی کشیده بارور شوند و به مغزهای گرسنه غذا برسد."

در اجلاس اخیر رهبران گروه ۲۰، پرزیدنت اوباما اعلام کرد او با کنگره امریکا برای دو برابر ساختن حمایت مالی امریکا از توسعه کشاورزی در کشورهای فقیر و رساندن آن به بیش از یک میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰، کار خواهد کرد. این اقدام تعهد دیرینه ایالات متحده بعنوان بزرگترین فراهم کننده کمک های غذایی اضطراری را تکمیل می کند.

در کنفرانس بین المللی غذا که وزارت امور خارجه و آژانس توسعه بین المللی امریکا ترتیب داده بودند، تام ویلساک وزیر کشاورزی گفت از سال ۱۹۴۰، کمک غذایی امریکا بیش از سه میلیارد نفر را تغذیه کرده است. در دهه گذشته، ایالات متحده نزدیک به ۵۵درصد تمام کمک های غذایی جهان را فراهم آورد.

ویلساک یاد آور شد که " توانائی ما برای برآوردن این نیاز فوق العاده ، باید با تعهد به ساختن یک اقتصاد نیرومند در این جا ، در امریکا، آغاز شود. " او گفت بدون اقتصاد نیرومند، " ما نمی توانیم تعهد نیرومندی برای کمک های غذای بین المللی بر عهده بگیریم."

وزیر کشاورزی امریکا در اوائل ماه جاری برای شرکت در نخستین جلسه وزیران کشاورزی گروه هشت به ایتالیا رفت. در آنجا، وزیران در باره کوشش های جمعی برای تامین امنیت غذا بحث کردند. پس از آن، تام ویلساک گزارش داد " حمایت از امنیت غذا نه فقط تعهد اخلاقی ما است، بلکه بعنوان عاملی برای توسعه اقتصادی جهان و ثبات بین المللی، مسئولیت ما است. ما گامی مهم در جهت ایجاد همفکری در باره مسائلی که بر دسترسی مردم اسیب پذیر به غذا اثر می گذارد برداشتیم."

روبکرد ایالات متحده به نبرد با گرسنگی جهانی از طیق اجرای برنامه های توسعه کشاورزی و نیر اقدامات اضطراری برای کمک به تامین نیازهایغذایی فوری در جریان یک بحران، به عوامل ریشه ای ناامنی غذایی می پردازد. این رویکرد طرح هایی مانند برنامه غذای بین المللی برای آموزش و تغذیه کودکان را شامل می شود. این برنامه که بابتکار مک گاورن دال با جرا در آمد، غذا برای 22 میلیون کودک در 41 کشور فراهم آورده و موجب شده است تعداد کودکانی که در مدارش ثبت نام می کنند 14 در صد افزایش یابد. بودجه این برنامه بیش از 80 در صد در سال 2009 افزایش یافت، آقای ویلساک همچنین اعتیارات جدیدی را اعلام کرد که ایالات متحده امیدوار است دسترسی 655 هزار کودک بیشتر را به مواد غذیی مقوی فراهم آورد.

وزیر کشاورزی امریکا گفت، ایالات متحده در همکاری با شریکان بین المللی ، می خواهد به یک میلیارد انسان گرسنه بار دیگر اطمینان دهد افرادی وجود دارند که دلسوز هستند و پیوسته در تلاشند این رقم را کاهش دهند.َ

XS
SM
MD
LG