لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

گزارش: پرزیدنت اوباما و چگونگی رویارویی با مسئله شکنجه متهمان به تروریسم


افشای برخی از یادداشت های محرمانه دولت رییس جمهوری پیشین آمریکا درباره چگونگی شکنجه متهمان به تروریسم، بحث های مخالف و موافقی را در روز های اخیر در واشنگتن برانگیخته است.

دولت اوباما در این روزها درگیر آرام کردن دموکرات هایی است که خواستار تحقیق در باره چگونگی شکنجه متهمان به تروریسم هستند. مسئله ای که بالقوه میتواند بسیار جنجال بر انگیز باشد.

در همین حال، جمهوری خواهان نیز بنوبه خود از پرزیدنت اوباما از چگونگی رویارویی اش با مسئله انتقاد کرده اند.

در کاخ سفید اما «رابرت گیبز» سخنگوی رییس جمهوری آمریکا میگوید که در دیدی وسیع تر، رییس جمهوری، همانطور که هم پرزیدنت و هم من به آن اشاره کرده ایم، بر این باور است که در اختیار گزاردن این یادداشت ها برای عموم بازگو کننده اتفاق افتاده در گذشته است و نه مخالفت با گذشته.

در همین رابطه «اریک هولدر» وزیر دادگستری و دادستان کل آمریکا می گویدمن اجازه نخواهم داد که تفاوت سیاسی به محاکمات جزایی بیانجامد. با این همه، وی بر این مسئله تصریح میکند که مسوولیتش در مقام وزیر دادگستری اعمال قانون است و اگر خلافی را مشاهده کند، آن را تا آخرین مرحله اجرای قانون دنبال خواهد کرد.

در همین حال، رییس جمهوری آمریکا از ایده تشکیل کمیسیونی مشابه کمیسیون رسیدگی به حمله های تروریستی یازدهم سپتامبر به نیویورک و واشنگتن استقبال کرده است. پرزیدنت اوباما میگوید برای رسیدگی به مسئله شکنجه متهمان به تروریسم، تشکیل چنین کمیسیونی باید با عضویت دموکرات ها و جمهوری خواهان شکل بگیرد.

با توجه به نقش اساسی قانون گزاران آمریکایی درباره رسیدگی به مسئله اعمال شکنجه، نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان میگویدمن همیشه با تشکیل کمیسیونی که حقیقت را بیابد، موافق بوده ام زیرا به گمان من این مسئله بسیار مهم است. تنها پرسش مطرح آنست که آیا باید مصونیتی نیز در میان باشد یا نباشد. رییس مجلس نمایندگان آمریکا میگوید به گمان من، مصونیت کلی نباید مطرح باشد بلکه باید مورد به مورد، به مصونیت ها رسیدگی کرد.

«جان بوئنر» رییس اقلیت جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا نیز در همین رابطه میگوید که از افشای این یادداشت ها نگران است.

وی میگوید به گمان من این اقدام بر تمام عملیات اطلاعاتی ما در سراسر جهان اثر خواهد گزارد و جای تاسف است که چنین اقدامی صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG