لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

وزیر امور خارجه روسیه: کره شمالی ادامه مذاکرات شش جانبه را بی فایده می داند


روسیه می گوید کره شمالی آماده نیست به مذاکرات بین المللی خلع سلاح اتمی کشور باز گردد.

سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه این موضوع را روز جمعه در سئول با خبرنگاران در میان گذاشت. او که در پی دیداری دو روزه از کره شمالی وارد پایتخت کره جنوبی شد، همچنین هشدار داد هیچ کشوری نباید از اقدام اخیر کره شمالی در پرتاب یک راکت دور برد به عنوان توجیحی برای به راه انداختن یک مسابقه تسلیحاتی یا تقویت دفاع موشکی در منطقه استفاده کند.

لاروف از کشور بخصوصی نام نبرد، اما ایالات متحده تکنولوژی دفاع موشکی به کره جنوبی و ژاپن فروخته است. هر سه کشور اعلام کردند آنها سیستم های ضد موشکی را در پیشاپیش پرتاب راکت در ۵ آوریل آماده ساخته بودند.

کره شمالی ادعا می کند که در آن تاریح یک ماهواره ارتباطی را به فضا فرستاد. کارشناسان - از جمله در ارتش روسیه - گفتند آنها هیچ ماهواره ای را در فضا رد یابی نکردند.

لاورف افزود روسیه در جریان مذاکرات در پیونگ یانگ پیشنهاد کرد که کره شمالی می تواند از سرزمین روسیه برای پرتاب ماهواره استفاده کند.

لاوروف پیشتر در روز جمعه، قبل از ترک پیونگ یانگ، گفت رهبران کره شمالی یاد آور شدند ادامه مذاکرت شش جانبه را بی فایده می دانند. او به خبرنگاران گفت انتظار ندارد اختلاف به سرعت حل شود و بار دیگر بر مخالفت روسیه با وضع تحریم های جدید علیه پیونگ یانگ تاکید گذاشت.

XS
SM
MD
LG