لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۲

هیلاری کلینتون در دیداری با شهروندان عراقی آنها را به کوشش برای وحدت ملی فراخواند


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا به بغداد رفته است و می گوید ایالات متحده به حمایت از عراق، در حالی که با شدت گرفتن خشونت های فرقه ای دست بگریبان است، ادامه خواهد داد.

خانم کلینتون روز شنبه برای دیداری از پیش اعلام نشده وارد عراق شد. این نخستین بار است که او به عنوان وزیر امور خارجه به آن کشور سفر می کند.

کلینتون در جلسه ای با حضور حدود ۱۵۰ نفر از شهروندان عراقی در سفارت آمریکا خواهان وحدت ملی شد و گفت فقط عراقی ها می توانند ثبات دراز مدت کشورشان را مسلم سازند.

او همچنین گفت ایالات متحده در حالی که سربازان رزمی خود را خارج می کند، به همکاری نزدیک با دولت عراق و نیروهای امنیتی ادامه می دهد.

هیلاری کلینتون با نوری المالکی نخست وزیر، جلال طالبانی رییس جمهوری و دیگر مقامات ارشد عراق، و نیز با فرماندهان نظامی و سفیر جدید آمریکا در بغداد ملاقات کرد.

دیدار خانم کلینتون از عراق در حالی صورت می گیرد که کشور با افزایش خشونت روبرو است، از جمله بمب گذاری های انتحاری در دو روز گذشته که بیش از ۱۵۰ کشته برجا گذاشت.

کلینتون به خبرنگاران گفت عراق علی رغم خشونت پیشرفت می کند و اظهار داشت بمب گذاری های انتحاری و خشونت علامتی است که نشان می دهد تند روها از اینکه عراق در جهتی درست حرکت می کند می ترسند.

تلفات دو حمله مرگبار در روزهای پنجشنبه و جمعه در استان دیاله و در بغداد، اکثرا زائران شیعه، از جمله ایرانی را شامل می شدند.

مسئولیت بمب گذاری ها را کسی بر عهده نگرفته است، با این حال تند روهای سنی پیشتربه یک زیارتگاه شیعیان در شمال بغداد حمله کردند.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در سخنانی که رسانه ایران گزارش داده اند، نیروهای آمریکا در عراق را مسئول کشته شدن ایرانیان دانست و گفت حضور آمریکا موجب شده است تند روها دست به خشونت بزنند.

XS
SM
MD
LG