لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

اعلام اسامی نامزدهای دریافت جوایز جشنواره سینمایی کن با حضور یک فیلم آمریکایی


فیلم « تلافی » با شرکت برد پیت، تازه ترین اثر کونتین تارانتینو، کارگردان فیلم های مستقل آمریکایی، به عنوان یکی از بیست فیلم منتخب برای دریافت جایزه نخل طلائی شصت و دومین جشنواره سینمایی فرانسه برگزیده شد.

فیلم تلافی تنها فیلم آمریکایی منتخب در جشنواره به شمار می رود وماجرای دختری به نام شوسانا دریفوس است که در دوران جنگ دوم جهانی و زمان اشغال فرانسه توسط آلمان ها ، شاهد کشته شدن اعضای خانواده خود به دست کلنل هانس لاندا یک افسر بالارتبه آلمان نازی است. شوسانا که از این واقعه جان سالم به در برده است به پاریس فرار می کند و در آنجا با یک هویت ساختگی به عنوان مدیر یک سینما مشغول به کار می شود. در نقطه دیگری از اروپا، سرگردی به نام آلدو رین( برد پیت)، با تشکیل یک گروه جنگجوی یهودی تبارکه در میان دشمنان به «بسترد ها» معروف شده اند، در صدد است تا هریک از این جنایتکاران را مورد هدف قرار داده و آن ها را مجازات کند و سپس باکمک یک ستاره معروف سینما، سردمداران رایش سوم را از مسند قدرت پایین بکشد.

تیری فریمو، مدیر هنری جشنواره سینمایی کن روز گذشته پس از آن که نام بیست فیلم منتخب برای نامزدی جایزه نخل طلائی اعلام شد گفت :«علیرغم حدسیاتی که در اطراف فیلم « تلافی» زده شده است و آن را از ماه ها پیش یکی از نامزدهای حتمی این جایزه خوانده بودند، دست اندرکاران تا چندروز پیش تصمیم قاطعی در ارتباط با قبول این فیلم در زمره نامزدهای جوایز نگرفته بودند.»

کونتین تارانتینو که فیلم معروف و پرفروش او « پالپ فیکشن» با شرکت جان تراولتا، در سال ۱۹۹۴ جایزه نخل طلائی فستیوال کن را از آن خود ساخت، از آن تاریخ تا کنون روابط نزدیک خود را با این جشنواره سینمایی حفظ کرده است.

تیری فریمو در رابطه با تعداد محدود فیلم های آمریکایی ارائه شده به جشنواره امسال می گوید:« این مسئله اتفاقی است و می تواند به مشکلات ناشی از اعتصاب چند هفته ای اعضای اتحادیه نویسندگان فیلم در سالی که گذشت ارتباط داشته باشد.»

فریمو عدم وجود بیشتر فیلم های آمریکایی در صحنه فستیوال را هم چنین مربوط به عدم تهیه فیلم توسط استودیوهای بزرگ می داند: « ما خیلی دوست داشتیم مثلا فیلم تازه مایکل مان به نام دشمن مردم را که در ماه ژوئیه آینده اکران عمومی خواهد شد در جشنواره جای می دادیم. اما با تاخیر در نمایش آن این کار عملی نبود.»

علاوه بر فیلم «تلافی» فیلم های دیگری از فیلمسازان آمریکایی در حول و حوش فستیوال در سینمای معروف « پاله د فستیوال» به نمایش گذاشته خواهد شد. از جمله فیلم انیمیشنی از محصولات مشترک دیسنی و پیکسار که به صورت سه بعدی ساخته شده به نام « آپ» و فیلم تازه انگ لی به نام « ووداستاک» با شرکت امیل هرش و لیو شریبر که به طور جنبی به نمایش درخواهد آمد.

در مجموع رقابت ها برای دریافت جایزه نخل طلائی جشنواره سینمایی کان شاهد بازگشت چهره های بین المللی چون « پدرو آلمادوار» است که با فیلم تازه خود « آغوش شکسته» به فستیوال بازخواهد گشت. هم چنین فیلمساز اطریشی، مایکل هنکه با فیلم « روبان سفید» ، کن لوش، فیلمساز شهیر انگلیسی و سازنده فیلم های ریالیسم اجتماعی که برای نهمین بار و این بار با فیلم تازه « در جستجوی اریک» در باره قهرمان سرشناس فوتبال اریک کنتونا به میدان این رقابت ها آمده است.

با درنظر گرفتن تعداد قابل توجه فیلم های عرضه شده به جشنواره امسال، فریمو می گوید: « انتخاب فیلم های نامزد جایزه امسال فقط به دلیل کارگردان های برجسته ای که آن ها را کارگردانی کرده اند نبوده است، بلکه حضور این کارگردان ها در جشنواره به دلیل فیلم های کم نظیری است که آن ها ساخته اند.»

جین کمپیون کارگردان معروف دیگری است که با فیلم تازه خود « ستاره درخشان» به فستیوال باز می گردد. کمپیون که فیلم پیانوی او در سال ۱۹۹۳ جایزه نخل طلائی را از آن خود ساخت زاده نیوزیلند و تنها زن فیلمسازی است که تا کنون توانسته است جایزه معتبر نخل طلائی جشنواره سینمایی کن را از آن خود سازد.

فیلمساز چینی تبار، لو یه، که در سال ۲۰۰۶ نمایش فیلم « قصر تابستانی» او که در رابطه با وقایع تظاهرات مرگبار میدان تینمن ساخته شده بود علیرغم اعتراض تظاهر کنندگان چینی در فستیوال به نمایش درآمد امسال با فیلم تازه ای به نام « تب بهاری» وارد رقابت های جشنواره کن ۲۰۰۹ شده است. لو یه از ساختن فیلم در چین برای همیشه محروم شده است اما تونسته است فیلم اخیر را ساخته و وارد جشنواره کند.

از دیگر فیلم های نامزد جایزه از کشورهای خاوردور، فیلم تازه جانی تو با شرکت خواننده قدیمی راک اند رول فرانسه، جانی هالیدی است.

علاوه بر بیست فیلم منتخب برای جایزه بهترین فیلم سال، در بخشی به نام بهترین های جنبی فستیوال، فیلم هایی از فیلمسازان جوان و تازه کشف شده نیز به نمایش درخواهد آمد.

یکی از فیلم های جنبی که در این بخش به نمایش درخواهد آمد فیلم ناتمامی با شرکت هیث لجر بازیگر فقید سینمای آمریکاست که در آخرین نقش سینمایی خود در فیلمی از ساخته های تری گیام به نام « تصویرخانه دکتر پارناس» شرکت کرده بود. این فیلم بعدها با شرکت سه بازیگر دیگر، جانی دپ، جود لاو کالین فارل به اتمام رسید. این سه بازیگر در زمان نمایش این فیلم در فستیوال حاضر خواهند بود.

فیلم هیچکس درباره گربه های ایرانی چیزی نمی داند از ساخته های فیلمساز برجسته بهمن قبادی نیز قرار است که به صورت جنبی در این جشنواره به نمایش درآید. فیلم « زمانی برای مستی اسب ها» از این کارگردان در سال ۲۰۰۰ جایزه دوربین طلائی جشنواره را به دست آورد.

هیئت داوری جشنواره امسال به رهبری ایزابل هاپرت بازیگر تئاتر و سینمای فرانسه خواهد بود و برخی از اعضای آن که از میان چهره های مطرح سینمای جهان انتخاب شده اند، رابین رایت پن بازیگر آمریکایی، کارگردان ترک تبار، نوری بیلج سیلان که جایزه نخل طلائی بهترین کارگردان را برای فیلم « سه میمون» از آن خود ساخت و هانیف قریشی، نویسنده و فیلمساز انگلیسی پاکستانی تبار هستند.

جشنواره سینمایی کن، از تاریخ ۱۳ تا ۲۴ ماه می در جنوب فرانسه برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG