لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

وزير خارجه اسرائيل تهران را بزرگترين مانع حل و فصل مسائل فلسطينی ها معرفی کرد


* نتانياهو سياست های دولت جديد اسرائيل را برای اوباما تشريح خواهد کرد

واشنگتن پست زير عنوان"کلينتون با موضع اسرائيل در مورد فلسطينيان و ايران مقابله ميکند" می نويسد هيلاری رادهم کلينتون وزير امورخارجه آمريکا ميگويد پيشرفت در مورد تاسيس يک کشور فلسطينی بايد با تلاش برای قطع نفوذ ايران در خاورميانه همراه باشد، که تلويحا موضع رو به ظهور دولت جديد اسرائيل را رد ميکند.

واشنگتن پست با اين يادآوری که دستياران بنجامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل گفته اند دولت اسرائيل مسائل اصلی را در مذاکرات صلح با فلسطينيان دنبال نخواهد کرد مگر آنکه شاهد موفقيت در تلاش های آمريکا برای متوقف ساختن برنامه مشکوک ايران در مورد تسليحات اتمی، و محدود ساختن نفوذ تهران در منطقه باشد، می نويسد نتانياهوی شکاک درمورد تلاش های راجع به تاسيس کشور فلسطينی در نظر دارد ماه آينده به واشنگتن سفر کند، و به گفته دستياران، خود را برای تشريح سياست در شرف ظهورش به پرزيدنت اوباما آماده ميکند.

واشنگتن پست می نويسد خانم کلينتون ميگويد نمی خواهم راجع به موضع دولت جديد اسرائيل قبل از آنکه مذاکراتی رو در رو داشته باشيم پيش داوری کنم، با اينحال هشدار ميدهد که بعيد است اسرائيل بتواند برای متوقف کردن ايران حمايتی کسب کند، مگر آنکه تلاش هائی محسوس برای تحقق بخشيدن به تاسيس کشوری فلسطينی بعمل آمده باشد.

* ليبرمن ايران را بزرگترين مانع در چاره جوئی برای حل مسئله فلسطينی ها ميداند

جروسلام پست زير عنوان"رهبران جهان بايد شعارهای زمين در ازای صلح را کنار بگذارند، ايران را متوقف کنند" بخش هائی از نخستين مصاحبه اين روزنامه با اويگدور ليبرمن وزير امورخارجه اسرائيل پس از عهده دار شدن اين مقام را نقل کرده است که ميگويد جامعه بين المللی اگر واقعا ميخواهد به دولت جديد اسرائيل در جهت چاره جوئی برای مسئله فلسطينی و استقرار ثبات در خاورميانه کمک کند بايد صحبت کردن های شعاری را کنار بگذارد.

جروسلام پست با اين يادآوری که مصاحبه اش با آقای ليبرمن با هشدار هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا به اسرائيل در مورد خطر از دست دادن حمايت اعراب برای مقابله با تهديدهای ايران در صورت رد مذاکرات صلح با فلسطينيان مصادف شده بود، اظهارات آقای ليبرمن را نقل ميکند که گفته است بزرگترين مانع در هرگونه چاره جوئی جامع برای منازعه اسرائيلی - فلسطينی نه اسرائيل است و نه فلسطينیان، بلکه ايران.

جروسلام پست می نويسد با اينحال ليبرمن تاکيد کرد که اسرائيل متوقف کردن ايران را پيش شرطی در تلاش های اسرائيل برای پيشرفت در مورد فلسطينيان نميداند، و گفت بعکس، ما بايد از مسائل مربوط به فلسطينيان شروع کنيم، چرا که منافع ما در حل و فصل اين مسائل است.

جروسلام پست اظهارات آقای ليبرمن را نقل ميکند که ميگويد رسيدن به توافق، رسيدن به توافقی برای پايان دادن به منازعه، بدون خونريزی بيشتر، بدون وحشت بيشتر، بدون دعاوی بيشتر، غير ممکن است، مگر آنکه مسئله ايران حل شده باشد.
XS
SM
MD
LG