لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

زایران ایرانی و ده ها نفر دیگر در عراق کشته شدند


ارتش عراق می گوید یک رهبر شورشی ارشد سنی را دستگیر کرده است، در همین حال در بمب گذاری های انتحاری حداقل ٧۵ تن کشته شدند. گفته می شود برخی از قربانیان زائران ایرانی بودند.

یک سخنگوی نظامی روز پنجشنبه گفت ابوعمر البغدادی، در بغداد دستگیر شد. گفته می شود او رهبری گروهی بنام «حکومت اسلامی عراق» را که با القاعده مرتبط است، بر عهده دارد.

بیانیه هایی که به البغدادی نسبت داده می شود، او را یک رهبر شورشی ضد آمریکائی سر سخت تصویر می کند. اما ژنرال کوین برگنر، یک فرمانده نظامی آمریکا، گفت او یک شخصیت جناحی است. برگنر و دیگران در سال ۲۰۰٧گفتند البغدادی دست پرورده ابوایوب المصری، شورشی مصری تبار است که می خواست به آنچه رهبری خارجی القاعده در عراق دیده می شد، یک چهره عراقی بدهد.

افزون بر این، مقامات عراقی در گذشته خبر دستگیری یا کشته شدن رهبران عمده شورشی را اعلام کرده اند، اما بعدا گفته اند گزارش ها نادرست بوده است.

خبر دستگیری البغدادی در حالی منتشر شد که عراق روز دیگری از خشونت را تجربه کرد، و به گفته پلیس در دو انفجار انتحاری بیش از٧۵ تن کشته شدند.

در بغداد، در انفجاری که هدف آن یک گشت امنیتی بود، دست کم ۲٨ تن جان سپردند. مقامات می گویند زمانی که ماموران پلیس سرگرم توزیع کمک میان خانواده های بی خانمان بودند، بمب انداز خود را منفجر کرد. گفته می شود مقامات امنیتی و کودکان از جمله کشته شدگان بودند. گزارش می رسد حداقل ۵۲ نفر نیز مجروح شدند.

دقایقی بعد، پلیس در نزدیکی بعقوبه، در شمال بغداد، گزارش داد. در حمله انتحاری دیگری دست کم ۴۵ تن کَشته شدند. پلیس می گوید گمان می رود برخی از قربانیان زائران ایرانی بودند.

پس از ماه ها کاهش خشونت، بمب اندازان انتحاری در چندین هفته اخیر بارها حمله کرده اند.

روز چهارشنبه، پلیس عراق گفت یک بمب انداز دست کم پنج تن را در یک مسجد متعلق به اهل تسنن در شمال بغداد کشت.

روز چهارشنبه همچنین، ارتش آمریکا گفت یک سرباز آمریکایی هنگام گشت زنی در شرق پایتخت از پای در آمد.

XS
SM
MD
LG