لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۱

شدت گرفتن فعاليت گروه های افراطی در افغانستان تهديدی جدی برای امنيت منطقه است


شدت گرفتن فعالیت طالبان، القاعده ، و دیگر گروه های افراطی خشن در افغانستان، تهدیدی جدی برای امنیت تمام منطقه است. اگر قرار است این تهدید از بین برود و منطقه آرام شود، سه کشور خارج از افغانستان – هند، پاکستان و ایالات متحده – که خشونت بیش از همه بر آنها تاثیر داشته است، باید با یکدیگر کار کنند.

<!-- IMAGE -->

در اوائل آوریل، ریچارد هالبروک، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان، با مقامات ارشد در کابل، اسلام آباد و دهلی نو ملاقات کرد و در باره امکان همکاری سه کشور برای مقابله با ستیزه گران با آنها به تبادل نظر پرداخت. او گفت: " برای نخستین بار از سال ۱۹۴۷، منافع ملی پاکستان، هند و ایالالت متحده بر سر یک مقوله واحد در خطر است. اینک ما با تهدیدی مشترک روبرو هستیم، و باید برای رسیدن به هدف مشترک با یکدیگر کار کنیم." او افزود

**** ما میدانیم دشوارخواهد بود، اما منافع امنیت ملی هر سه کشور آشکارا در خطر است. دولتی که ما نماینده آن هستیم، به این هدف پای بند است.

پاکستان و هند، روز بروز بیشتر هدف حملات خشوئت بار تند روها بوده اند. هند حملاتی را که مستقیما به گروه های تروریستی فعال در پاکستان و هند نسبت داده می شود ، تحمل کرده است. بمب گذاری در ترن های مسافری در ژوئیه ۲۰۰۶ و حمله به مومبای در ۲۶ نوامبر ۲۰۰۸، که مرگ بیش از ۱۷۰ تن را موجب شد، از آن جمله است. ستیزه گران، که حتی گستاخ تر می شوند، از مناطق مرزی کوهستانی بین افغانستان و پاکستان حرکت کرده اند و روز بروز بیشتر از داخل پاکستان عمل می کنند.

ریچارد هالبروک، نمانده ویژه امریکا، در باره مناسبات بین ایالات متحده و پاکستان گفت : " دو کشور ما تاریخی طولانی و پیچیده داشته اند. ما باید از آن بیاموزیم و پیش برویم." هالبروک همچنین گفت، "ما نمی توانیم مسائل افغانستان را بدون درگیر ساختن کامل هند حل کنیم. "


XS
SM
MD
LG