لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

هشدار آذربایجان به ارمنستان و ترکیه


آذربایجان به ترکیه هشدار داده است که هر حرکتی برای عادی ساختن مناسبات با ارمنستان باید با خروج سربازان ارمنستان از منطقه قره باغ علیا در داخل آذربایجان همراه باشد.

یک وب سایت انگلیسی زبان آذری این هشدار را روز پنجشنبه به نقل از بیانیه وزارت امور خارجه آذربایجان منتشر کرد.

بیانیه چند ساعت پس از آن صادر شد که ترکیه گفت در مورد پیش نویس قرار دادی برای عادی سازی مناسبات با ارمنستان به توافق رسیده است. درباره این توافق که با میانجیگری سویس بدست آمده، جزییاتی منتشر نشده است.

ترکیه در سال ۱۹۹۳، به نشانه همبستگی با آذربایجان در مناقشه با ارمنستان بر سر منطقه قره باغ علیا، مرز خود با ارمنستان را بست.

ارمنستان و آذربایجان بر سر کنترل منطقه، در جنگی شش ساله، که دست کم ۳۵ هزار کشته بر جا گذاشت، درگیر شدند.

در سال ۱۹۹۴ آتش بس اعلام شد، اما نبردهای پراکنده ادامه دارد.

ترکیه و ارمنستان همچنین در این باره که آیا ارامنه ای که بین سال های ۱۹۱۵ و ۱۹۲۳ بدست ترک های عثمانی کشته شدند قربانیان قوم کشی بودند یا نه، با یکدیگر در تضاد هستند.

ارامنه می گویند ترک های عثمانی حدود یک میلیون و پانصد هزار ارمنی را در یک مبارزه هماهنگ کشتند، و مجموعه ای از دولت های خارجی را تشویق کرده اند از این موضع حمایت کنند.

ترکیه اتهام قوم کشی را، بشدت تکذیب می کند. بسیاری از کشورها این اتهام را به رسمیت شناخته اند، اما کشور های دیگر، از جمله ایالات متحده، آنرا قبول نکرده اند.

پرزیدنت اوباما در جریان کمپین انتخاباتی خود در سال ۲۰۰۸، کشته شدن ارامنه را قوم کشی نامید، اما از هنگام ورود به کاخ سفید این کلمه را بکار نبرده است.

روز جمعه مصادف با نود و چهارمین سالگرد کشتارهای جمعی ارامنه است.

XS
SM
MD
LG