لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

هشدار صندوق بین المللی پول نسبت به عمق رکود جهانی اقتصاد


صندوق بین المللی پول هشدار داده است تاثیر رکود اقتصادی عمیق تر و طولانی تر از تصور پیشین خواهد بود و تقریباً بدنه اقتصاد همه کشورهای جهان از آن لطمه خواهد دید.

گزارش شش ماهه «چشم انداز اقتصاد جهان» صندوق بین المللی پول که روز چهار شنبه منتشر شد حاکی از آن است که رکود اقتصادی کنونی به مراتب شدیدتر از «بحران بزرگ اقتصادی» سال های ۱۹۳۰ است.

این گزارش پیش بینی می کند رشد اقتصاد جهانی در سال جاری تا ۱⁄۳ درصد کاهش خواهد یافت.

بدترین عملکرد اقتصاد جهانی در ۶۰ سال گذشته، شگفتی کارشناسان صندوق پول را برانگیخته است.

آن ها سه ماه پیش رشد اندک اما مثبت اقتصادی را پیش بینی کرده بودند. اما هم اکنون صندوق بین المللی پول اعلام کرده است تا سال ۲۰۱۰ رشد اقتصادی کند و بسیار اندک خواهد بود.

اولیور بلانچارد، اقتصاددان ارشد می گوید این رشد به احیای سیستم بانکی متزلزل کنونی بستگی خواهد داشت. سیستمی که هنوز برای ارایه وام به بازرگانان و مشتریان خود تردید بسیار دارد.

ارزیابی صندوق بین المللی پول نسبت به بهبود چشم انداز اقتصاد ایالات متحده، بزرگترین اقتصاد جهان، ناامید کننده تر از تصور پیشین است.

صندوق بیت المللی پول پیش بینی کرده است رشد اقتصاد ایالات متحده در سال جاری ۲⁄۸ درصد کاهش خواهد یافت و در سال ۲۰۱۰هیچ رشدی نخواهد کرد.

صندوق بین المللی پول کاهش رشد اقتصادی ژاپن در سال جاری را ۶⁄۲ درصد پیش بینی کرده است. این صندوق اعلام کرد روسیه نیز با کاهش رشد اقتصادی مواجه می شود اما اقتصاد چین با کندی محسوسی رشد خواهد کرد.

بنا به گزارش صندوق بین المللی پول، انتظار می رود بیش از ۱۰ درصد جمعیت آلمان و آمریکا تا سال آینده بیکار شوند.

این گزارش هشدار داده است اگر کشورها به تلاش های خود برای بالا بردن میزان تقاضای مصرف کنندگان ادامه ندهند، رکود اقتصادی طولانی تر از ارزیابی های گذشته خواهد بود.

XS
SM
MD
LG