لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۷

گزارش جدید سنای آمریکا: مقامات دولت بوش استفاده از تکنیک های سخت علیه زندانیان را تصویب کردند


در یک گزارش جدید سنای آمریکا گفته می شود مقامات دولت بوش استفاده از تکنیک های سخت بازجویی را، که به بد رفتاری با بازداشت شدگان در پایگاه های نظامی آمریکا در ابو غریب درعراق و در نقاط دیگر منجر شد، تصویب کردند.

کارل لوین، رییس کمیته نیروهای مسلح سنا، روز چهارشنبه گفت تصویب مقامات ارشد این پیام را فرستاد که فشارهای جسمی و تحقیر کننده، رفتاری مناسب برای بازداشت شدگان در زندان های آمریکا بود. سناتور دموکرات میشیگان گفت این مقامات به نادرستی سربازان دون پایه را مسئول دانستند.

دیک چینی، معاون سابق رییس جمهوری آمریکا در مصاحبه ای از استفاده از تکنیک های سخت بازجویی دفاع کرد و گفت در نتیجه این کار اطلاعات با ارزشی گرفته شد.

دانلد رامسفلد وزیر سابق دفاع در اواخر سال ۲۰۰۱ با استفاده از ۱۲ متد سخت بازجویی در بازداشتگاه نظامی آمریکا در خلیج گوانتانامو موافقت کرد. واحدهای عملیات ویژه در افغانستان و عراق بعدا از این مجوز به عنوان یک راهنما استفاده کردند.

گزارش ۲۶۱ صفحه ای می گوید تکنیک ها از برنامه ای اقتباس شد که برای آموزش نیروهای آمریکایی برای مقاومت در برابر بازجویی های آزاز دهنده دشمن به کار می رفت.

سناتور لوین می گوید مقصود از تکنیک ها هرگز این نبود که درمورد زندانیان در بازداشتگاه های آمریکا به کار رود.

پرزیدنت اوباما روز سه شنبه گفت او با مجازات هر کسی که از تاکیتک ها بر اساس رهنمود قانونی دولت سابق استفاده کرد مخالف است، اما گفت وارد آوردن اتهاماتی علیه کسانی که این تصمیمات قانونی را گرفتند، موضوعی است که به اریک هولدر وزیر دادگستری بستگی دارد.

XS
SM
MD
LG