لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۳

اسرائيل مسئله ايران را مقدم بر فلسطينيان ميداند 


* مقامات آمريکائی در مورد ارتباط دادن دو مسئله ايران و فلسطينيان محتاط اند

واشنگتن پست زير عنوان"اسرائيل مسئله ايران را مقدم بر فلسطينی ها ميداند" می نويسد مقاماتی ارشد و با خبر از سياست در دست تکميل بنجامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل ميگويند دولت جديد اسرائيل تا وقتی که شاهد پيشرفتی در تلاش های آمريکا برای متوقف ساختن تهران در پيگيری مشکوک تسليحات اتمی، و محدود ساختن نفوذ رو به افزايش تهران در منطقه نباشد، مسائل اصلی را در مذاکرات صلح با فلسطينيان دنبال نخواهد کرد.

واشنگتن پست اظهارات دانيل ايالون معاون وزير امورخارجه، عضو پارلمان، و سفير سابق اسرائيل در آمريکا را نقل ميکند که گفته است اگر خواستار پيشرفتی واقعی با فلسطينيان هستيم، نمی توانیم لطمه زدن و خرابکاری ايران را تحمل کنيم.

واشنگتن پست می نويسد موضع رو به ظهور اسرائيل، حاکی از تغييری عمده در مقايسه با دولت های قبلی و معرف چالشی برای پرزيدنت اوباماست که پيشرفتی سريع در مورد تاسيس يک دولت فلسطينی را هدفی اصلی در سياست خارجی خود ساخته است. اوباما در عين حال در تلاش تماس و گفتگو با ايران، در چارچوب اقدامی گسترده برای کند کردن برنامه اتمی تهران ، و نيز محدود ساختن قدرت رو به افزايش آن در خاورميانه است.

واشنگتن پست می نويسد مقامات آمريکائی در مورد ارتباط دادن اين دو مسئله محتاط هستند، و مايل اند بعکس آنچه اسرائيل ميگويد برای محدود ساختن نفوذ ايران در منطقه که از طريق تشکيلاتی ضد اسرائيلی نظير حزب الله و حماس انجام ميگيرد، از پيشرفت در مذاکرات اسرائيلی - فلسطينی استفاده کنند.

* احمدی نژاد مشکوک و مبهم بودن هولوکاست را از سخنرانی اش در ژنو حذف کرده بود

نيويورک تايمز زير عنوان"کنفرانس سازمان ملل برای مقابله با تبعيض نژادی به تفاهم ميرسد" با اين يادآوری که جلسه افتتاحيه کنفرانس در روز دوشنبه صحنه تقبيح و محکوم کردن اسرائيل توسط محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران بود، می نويسد اين کنفرانس روز سه شنبه از صحنه کينه به صحنه سازگاری برای پذيرش قطعنامه ای توافقی تغيير کرد که دولت ها آن را به عنوان پايه ای برای اقدام عليه تبعيض نژادی و بيگانه ترسی ستودند.

نيويورک تايمز می نويسد پذيرش قطعنامه توسط کميته هماهنگ کننده کنفرانس به ماهها گفتگو برسر حذف موادی موجب ستيز، در اشاره به اسرائيل و فلسطينيان، پايان داد و سعی ميکند بدگوئی مذهبی را به يک تجاوزعليه حقوق بشر مبدل سازد.

نيويرک تايمز می نويسد سازمان ملل متحد ميگويد آقای احمدی نژاد لحن سخنرانی اش را، با حذف جملاتی که هولوکاست را مبهم و مشکوک توصيف ميکند، ملايم ساخته بود. نيويورک تايمز می نويسد سازمان ملل متحد و هيات نمايندگی ايران در ژنو در اين باره که چرا چنين تغييری داده شده بود اظهار نظر نکردند.

نيويورک تايمز می نويسد ديپلملت های غربی به ويژه راضی بودند که ايران در مذاکرات پيش از کنفرانس در تلاش برای حذف هولوکاست از قطعنامه حمايتی پيدا نکرده بود.

* قاهره نظرات مقامات تهران درواکنش به توقيف اعراب مرتبط با حزب الله لبنان را دخالت در امور داخلی مصر ميداند

گلف نيوز زير عنوان "مصربه واکنش ايران در توقيف های حزب الله اعتراض ميکند" می نويسد وزارت امورخارجه مصر ديروز رئيس دفتر حافظ منافع ايران را در قاهره احضار کرد تا شديد ترين اعتراض را به نظراتی ابلاغ کند که مقامات ايرانی اخيرا در باره توقيف اتباع عرب درمصر به اتهام ارتباط با گروه لبنانی حزب الله مورد حمايت ايران ابراز کرده اند.

گلف نيوز می نويسد محمد ال ضرغانی دستيار وزير امورخارجه مصر در امور آسيا بعد از ملاقات با حسين رجبی رئيس دفتر حافظ منافع ايران رد کامل اين نظرات را توسط مصر اعلام کرد.

گلف نيوز می نويسد ال ضرغانی به خبرگزاری رسمی مصر گفت به رجبی گفته است قاهره شديدا به اين نظرات که وی آنها را مظهری آشکار از مداخله در امور داخلی مصر توصيف کرد اعتراض ميکند.

گلف نيوز می نويسد منوچهر متکی وزير امورخارجه مصر هفته گذشته اتهامات مصر عليه حزب را به عنوان تاکتيکی قديمی برای اعمال نفوذ در انتخابات لبنان رد کرده بود.

گلف نيوز با اين يادآوری که مقامات مصری اوايل اين ماه توقيف شماری از مصری ها، فلسطينی ها، و سودانی ها را، که به مامور شدن برای حملات تروريستی در مصر متهم شده اند، اعلام کرد، می نويسد بازجوئی از اعضای سلولی چهل و نه نفری، که گفته ميشود سامی شهاب ، تبعه لبنان، رهبری آن را بر عهده داشت، اکنون در مصر جريان دارد . آنان همچنين با اتهام جاسوسی و توطئه برای سرنگونی رژيم، مواجه اند.

XS
SM
MD
LG