لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

کلینتون: سیاست آشتی جویانه دولت اوباما نسبت به ایران نامحدود نیست


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی ارجحیتی برای دولت پرزیدنت باراک اوباما است.

خانم کلینتون این موضوع را روز چهارشنبه در توضیحاتی در کمیته مناسبات خارجی سنا عنوان کرد و در پاسخ به پرسشی درباره خطر شکست گفت و شنود آمریکا برای مهار بلند پروازی های اتمی ایران، گفت دولت اوباما یک استراتژی دو سویه را با ایران دنبال می کند و یادآور شد که در صورت پاسخ متقابل تهران، دولت آماده خواهد بود درباره مجموعه ای از مسایل یا تهران بحث کند.

او گفت سیاست آشتی جویانه دولت نسبت به ایران نا محدود نیست، و اظهار داشت اگر کوشش برای ترغیب کشور به متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم و بازگشت به میز مذاکره به جایی نرسد، تهران با تحریم های سخت تر روبرو خواهد شد.

ایران گفته است برنامه اتمی آن برای مقاصد صلح جویانه اجرا می شود. ایالات متحده و متحدان غربی آن دولت ایران را متهم می کنند که در جستجوی تسلیحات اتمی است.

در موضوعی دیگر، خانم کلینتون از نبود همکاری ایران در ماجرای رابرت لوینسون، مامور سابق اف بی آی که بیش از دو سال است در ایران مفقود است، ابراز تاسف کرد. او همچنین گفت رکسانا صابری، روزنامه نگار آمریکایی ایرانی تبار، که به اتهام جاسوسی به هشت سال زندان محکوم شده، به شیوه ای «خود سرانه، بسیار ناعادلانه و غیر قابل توجیه» بازداشت شده است و باید به او اجازه داده شود به آمریکا باز گردد.


خانم کلینتون همچنین نسبت به وضع در پاکستان ابراز نگرانی کرد و گفت پاکستان یک کشور دارای تسلیحات اتمی است که در آن تروریست ها نیرو می گیرند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت یک هدف اصلی استراتژی ضد تروریستی پرزیدنت اوباما این است که القاعده را شکست دهد و از بازگشت آن به پناهگاه های امن در افغانستان و پاکستان جلوگیری کند.

خانم کلینتون گفت جامعه بین المللی برای پرداختن به مساله افراط گرایی در هر دو کشور همکاری می کند.
XS
SM
MD
LG