لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

سرقت پرونده های جت های جنگنده ایالات متحده توسط جاسوسان کامپیوتری


سرقت بخش بزرگی از اطلاعات گران قیمت ترین برنامه های تسلیحاتی آمریکا توسط جاسوس های کامپیوتری نگرانی های جدی پدید آورده است.

گزارش روز سه شنبه روزنامه وال استریت ژورنال حاکی از آن است که جاسوسان با استفاده از اینترنت به سیستم کامپیوتری که حاوی اطلاعات ۳۰۰ میلیارد دلاری «پروژه مشترک جت جنگنده» ایالات متحده بوده، نفوذ کرده اند.

بنا به گفته مقامات دولت کنونی و پیشین، این جاسوسان توانسته اند چندین ترابایت (هر ترابایت برابر با هزار گیگا بایت است) اطلاعات طراحی و سیستم های الکترونیکی «رعد اف ۳۵» که نسل جدیدی از هواپیما های جنگنده است را به سرقت ببرند.

آن ها در ضمن اذعان کرده اند منشا این حمله اینترنتی چین بوده است.

برایان ویتمن، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده از ارایه جزئیات این واقعه خودداری کرد اما گفت از نگرانی های خاص در این مورد اطلاعی ندارد. وی در عین حال گفته است تعداد این گونه حملات اینترنتی اخیراً بیش از دو برابر افزایش یافته است.

مقامات به روزنامه وال استریت ژورنال گفته اند این جاسوسان نتوانسته اند به حساس ترین اطلاعات این پرونده دست یابند زیرا این اطلاعات بر روی کامپیوتری که به اینترنت متصل نبوده است ذخیره شده اند.

یک گزارش ماه گذشته وزارت دفاع ایالات متحده حاکی از این بود که چین در پی آن است که از اینترنت به عنوان جنگ افزار به اصطلاح مجازی استفاده کند.

سفارت چین از این گزارش انتقاد کرده است و آن را محصول ذهنیت دوران جنگ سرد نامیده و گفته است چین با هر گونه تخلفات و جرایم الکترونیکی و مجازی مخالف است.

پژوهشگران دانشگاه تورنتو در گزارش جداگانه ای که در ماه مارس منتشر شد گفته اند به نظر می رسد چین پایگاه شبکه وسیع جاسوسی الکترونیکی «گوست نت» باشد. بنا به این گزارش، این شبکه اینترنتی مسئول حدود ۱۳۰۰ حمله به کامپیوتر های بیش از ۱۰۰ کشور جهان بوده است.

وال استریت ژورنال در عین حال گزارش داده است که جاسوسان کامپیوتری توانسته اند به سیستم ترافیک هوایی نفوذ کنند و این امر آنها را قادر می سازد که در پروازهای هواپیماهای نظامی اختلال ایجاد کنند.

وال استریت ژورنال در اوایل ماه جاری گزارش داد که این جاسوسان با استفاده از اینترنت به سیستم کنترل شبکه تامین برق ایالات متحده نفوذ کرده بودند.

XS
SM
MD
LG