لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۰

عفو بين الملل: فعالان حقوق بشر در سراسر جهان برای آزادی رکسانا صابری بسيج شوند


سازمان عفو بين الملل يکی از بزرگترين نهادهای بين المللی مدافع حقوق بشر در جهان هشت سال محکوميت زندان برای رکسانا صابری را قويا محکوم کرده است. محاکمه خانم صابری روزنامه نگار ايرانی که تابعيت آمريکا را نيز دارد، تنها در عرض يک روز پشت درهای بسته در يک دادگاه انقلاب در تهران به اتهام جاسوسی صورت گرفت.

مقامات سازمان عفو بين الملل اعلام کرده اند اتهام جاسوسی عليه رکسانا صابری فاقد هرگونه اعتبار قانونی است زيرا مقامات کشور هيچگونه مدرکی ارائه نکرده اند که اتهام جاسوسی رکسانا را ثابت کند.

در بيانيه سازمان عفو بين الملل آمده است خانم صابری در ٣١ ماه ژانويه دستگير شده و از آن زمان تا کنون در زندان مخوف اوين بسر ميبرد.

مقامات سازمان عفو بين الملل در بيانيه خود از اينکه رکسانا صابری قربانی تحولات سياسی اخير بين دو دولت ايران و آمريکا شده است ابراز تاسف کرده اند. در اين بيانيه همچنين گفته شده است اگر مقامات جمهوری اسلامی ايران نتوانند مدارکی دال بر اثبات اتهام جاسوسی خانم صابری ارائه کنند، وی می بايست از همه اين اتهامات تبرئه و هرچه سريعتر از زندان آزاد گردد.

محکوميت رکسانا صابری نشان دهنده افزايش موج سرکوب و خفقان آزادی بيان و گردهمايی های صلح آميز در ايران است. در اين رابطه در بيانيه سازمان عفو بين الملل آمده است محکوميت رکسانا صابری درست چند روز بعد از اعلام حکم ٦ سال زندان برای روناک صفارزاده مدافع حقوق زنان در ايران اتفاق افتاد.

سازمان عفو بين الملل مقامات دولت جمهوری اسلامی را متهم کرده است که در هفته های گذشته تعداد زيادی وبلاگ نويس، روزنامه نگار، کارگر، دانشجو و پيروان ساير اديان درايران را روانه زندان کرده اند. اين نهاد بين المللی مدافع حقوق بشر در بیانیه خود، از تمامی افرادی که در گوشه و کنار جهان در زمينه حقوق بشر فعاليت می کنند خواسته است تا با ارسال نامه از مقامات جمهوری اسلامی ايران بخواهند رکسانا صابری را آزاد کرده و يا او را به اتهامی طبق اصول پذيرفته شده يک دادگاه صالحه محاکمه کنند.

XS
SM
MD
LG