لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

چینی خواستارانتشاراطلاعات بیشتری از شیوه های بازجویان سیا شده است


دیک چینی، معاون اول رئیس جمهوری پیشین خواستار انتشارگزارش های بیشتری پیرامون شیوه های سخت گیرانه بازجویی زندانیان مضنون به فعالیت های تروریستی شده تا افکار عمومی آمریکا از نتایج آن آگاه شوند.

چینی، اخیرا" درمصاحبه ای با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفته است با وجود این که مجاز به افشای اطلاعات سری نیست، اما افکارعمومی شایسته دانستن این هستند که بدانند این اطلاعات چه فایده هایی داشته اند.

چینی که خواستار انتشاراطلاعات بیشتری پیرامون شیوه های بازجویی ماموران سیا شده، گفته است ارایه جزییات به مردم برای «گفتگوی صادقانه» فرصت مناسب فراهم خواهد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده تصمیم خود برای انتشارجزییات شیوه های بازجویی بازجویان سیا را هفته گذشته اجرا کرد. محروم کردن زندانیان از خواب و استفاده ازتکنیک «واتربوردینگ»، که در آن فرد احساس غرق شدگی در آب را دارد، از جمله این شیوه ها بوده اند.

پرزیدنت اوباما در اظهارات روز دوشنبه خود درمقرسازمان سیا گفت بیشتراطلاعات موجود در این یادداشت ها پیش از این نیزدراختیارافکار عمومی قرار گرفته بوده و اقدام وی اساسا" به دلیل شرایط استثنایی پیرامون این گزارش ها بوده است.

پرزیدنت گفت چنین شیوه های سخت گیرانه ای در آینده به کار گرفته نخواهد شد و دولت او، بازجویان سیا را که این شیوه ها را علیه زندانیان به کار گرفته اند، مجازات نخواهد کرد.

بنا به اطلاعات موجود در یادداشت های وزارت دادگستری، بازجویان سیا حداقل ۲۶۶ بار شیوه «واتربوردینگ» را روی دو زندانی به کار برده بودند.

۱۸۳ بار از آن شیوه درمارس ۲۰۰۳ درمورد خالد شیخ محمد، که وی را مغز متفکر حمله های تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ قلمداد می کردند، اعمال شده بود.

در ضمن این شیوه ۸۳ بار در آوت ۲۰۰۲ در مورد ابو زبیده، مضنون به همکاری با القاعده نیزاجرا شده بود.

جان کیریاکوو، مامور پیشین سیا درسال ۲۰۰۷ گفته بود ۳۵ ثانیه استفاده از شیوه «واتربوردینگ» به دستیابی به اطلاعات کلیدی از ابو زبیده منجر شد که ایالات متحده توانست از چندین حمله تروریتسی پیشگیری کند.

استفاده از شیوه «واتربوردینگ» در سال ۲۰۰۶ ممنوع اعلام شد.

XS
SM
MD
LG