لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

اوباما: سخنان ضد اسراییلی احمدی نژاد به ضرر مردم ایران است 


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید سخنان ضد اسرائیلی اخیر محمود احمدی نژاد موقعیت ایران را در جهان تضعیف می کند.

آقای اوباما در سخنان روز سه شنبه خود در واشنگتن گفت اظهارات رییس جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس سازمان ملل در ژنو، افراد بسیاری را که در زمینه های دیگر با ایران موافق بودند، برانگیخته و آنان را به نشانه اعتراض وادار به خروج از سالن کرد.

محمود احمدی نژاد در سخنان روز دوشنبه خود در ژنو اسرائیل را «خشن ترین و نژادپرست ترین حکومت جهان» خواند.

رییس جمهوری آمریکا افزود بسیاری از اظهارات احمدی نژاد درباره اسرائیل ترسناک به نظر می رسند، اما شمار مراکز قدرت در ایران بسیار است و به گفته باراک اوباما تلاش های واشنگتن برای بررسی راه های بهبود روابط با تهران ادامه می دهد.

روابط دیپلماتیک تهران و واشنگتن از سی سال پیش با وقوع انقلاب اسلامی در ایران متوقف شد.

امروز سه شنبه نیز علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ایران در سخنان روز سه شنبه خود در اجلاس دادستان های کشورهای اسلامی در تهران به اسرائیل درباره هرگونه حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران هشدار داد و گفت اگر اسرائيل به ايران حمله کند «پاسخ ايران به گونه ای خواهد بود که چشمان آنها ديگر رنگ خواب نخواهد ديد.»

شیمون پرز رییس جمهوری و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پیشتر از تمایل این کشور به نابودی تاسیسات هسته ای ایران در صورت ناکامی تلاش های بین المللی در متوقف کردن برنامه های اتمی تهران خبر داده اند. آقای پرز کمی بعد اعلام کرد این تهدید شامل روش های نظامی نمی شود.

اسرائیل برنامه اتمی ایران را تهدیدی علیه موجودیت خود می داند اما تهران می گوید در این راه تنها اهداف صلح آمیز را دنبال می کند.

XS
SM
MD
LG