لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

نقاشی دیواری یا هنر گرافیتی در برخی از شهرهای آمریکا قانونی شد


گزارش: تد لندفیر، خبرنگار صدای آمریکا در واشنگتن

مقامات اداره حمل و نقل و متروی زیرزمینی شیکاگو، هر ساله بیش از ۲۰ میلیون دلار خرج پاک سازی دیوارها و بدنه قطارها و اتوبوس های این شهر ازدست نوشته هایی که حاوی کلمات مستهجن و نقاشی هایی موسوم به «گرافیتی» است می کنند که با نوعی رنگ پاشیدنی یا اسپری توسط افراد مختلف نقاشی می شود.

این مقامات به تازگی از شیوه تازه ای برای رویارویی با مشکل خط نویسی بر روی وسائل نقلیه عمومی و ایستگاه های قطار و اتوبوس توسط این نقاشان گرافیتی استفاده می کنند. آن ها به جای تعقیب و محکوم ساختن این به اصطلاح هنرمندان کوچه وخیابان، آن ها را تشویق می کنند تا به کار خود ادامه دهند. حتی به آن ها جوایزی هم اهدا می کنند.

از نقطه نظر تاریخی، ایجاد خطوط بر روی دیوارهای سنگی و نقاشی در غارها به دوران رم و یونان و دیگر تمدن های باستانی باز می گردد. اما برای گرافیتی نویسان افشانک های رنگی بر در و دیوار اماکن و وسائل نقلیه، نوشتن چند خط کوتاه مانند «فردی عاشق لینداست» و «پاکو اینجا بوده است» در چند دقیقه کوتاه و فرار کردن پیش از دستگیر شدن هیجان انگیز است.

با این وجود بسیاری از مردم با تماشای این خطوط درهم و برهم بر در و دیوار اماکن و وسائل نقلیه عمومی در محلات زندگی خود آن را نموداری از عدم وجود امنیت در این محلات می دانند.

پس از آن که ماموران پلیس وسائل حمل و نقل عمومی شیکاگو بالاخره توانستند برخی از این گرافیتی نویسان را دستگیر کند، متوجه شدند که این نوجوانان در واقع از استعدادهای سرشاری برخوردارند و در واقع به دنبال فرصتی هستند تا این استعداد ها را به نمایش بگذارند. از آنجایی که به محاکمه کشیدن این افراد نیازمند مقادیر زیادی هزینه و وقت بود، لذا مقامات شهر شیکاگو تصمیم گرفتند تا در هفت نقطه مختلف شهر دیوارهای عظیمی بسازند و اعلام کنند: «خیلی خوب بچه ها، حالا می توانید روی این دیوارها نقاشی کنید.»

این تصمیم هنوز نتوانسته است تمام خط نویسان کوچه و خیابان را از عمل خط نویسی یا گرافیتی منصرف کند اما باعث ظهور تعداد کثیری از هنرمندان نقاشی شده است که هنر خود را به طور قانونی در محلات مختلف شهر به معرض تماشای عموم می گذارند و از این مسئله به خود می بالند.

برخی از آثار هنرمندان نوظهور گرافیتی روی دیوارهای اختصاصی، مورد توجه منتقدین و کارشناسان هنری قرار گرفته است. قضاوت این کارشناسان، به نقاشان خیابانی فرصتی می دهد تا علاوه بر گرفتن سفارش نقاشی، با دریافت بورس های تحصیلی در مدارس هنرهای زیبا به تحصیلات عالیه بپردازند و برخی از آن ها نیز جوایز هنری ارزشمندی به دست می آورند.

این گروه از هنرمندن گرافیتی که به نقاشی بر روی دیوارهای مخصوص پرداخته اند هرگز دوباره به اتهام نقاشی بر روی در و دیوارهای اماکن عمومی بازداشت نشده اند. در عین حال نقاشی های آن ها هم روی این دیوارهای عظیم هرگز توسط گرافیتی نویسان دیگر مورد خرابکاری قرار نگرفته است.

بنابراین، امروز در شهر شیکاگو و در بسیاری دیگر از شهرهای ایالات متحده آمریکا، مکانی وجود دارد که شما بتوانید با اسپری های رنگی، هر چه دوست دارید روی دیوارهای آن بنویسید. می توانید در روز روشن و بدون ترس از سر رسیدن پلیس بنویسید «پاکو اینجا بوده است» و نه تنها پلیس شما را جریمه نمی کند بلکه از این حرکت استقبال هم می کند.

XS
SM
MD
LG