لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۰

آمریکا بخشی از نیروهای نظامی خود را از عراق به افغانستان می فرستد


آمریکا در هفته های آینده نزدیک به پانصد عضو خدمات مهندسی ارتش این کشور را از عراق به جنوب افغانستان منتقل می کند. در همین حال در بعقوبه، گزارش ها از حمله یک مهاجم انتحاری به کاروان خودروهای آمریکایی حکایت دارد.

تصمیم آمریکا به انتقال بخشی از نیروهای نظامی این کشور از عراق به افغانستان، نشانه تغییر آشکار اولویت های زمان جنگ است. پرزیدنت اوباما اخیرا بارها در سخنان خود اعلام کرده است که مبارزه با طالبان در کانون توجه وی قرار دارد. رئیس جمهوری آمریکا دستور اعزام ۱۷ هزار سرباز و تفنگدار دریایی دیگر به افغانستان را صادر کرده است. این عده برای مبارزه با ستیزه جویان طالبان و القاعده به ۳۸ هزار نیروی آمریکایی حاضر در آن کشور خواهند پیوست.

پانصد نفر از خدمه مهندسی نظامی ارتش آمریکا در عراق – که در پاکسازی راهها از مواد منفجره تخصص دارند – به جنوب افغانستان اعزام شدند. آخرین مرحله از بزرگترین نقل و انتقال نظامی آمریکا، که هدف از آن قلع و قمع ستیزه جویان طالبان در مناطق تحت کنترل آنها در مرکز و جنوب افغانستان است – روز دوشنبه صورت گرفت.

سرهنگ دوم کوین تال لندرز، فرمانده گردان چهارم مهندسی، که از پایگاه فورت کارسن ایالت کلرادو به عراق اعزام شده است، می گوید دوره مأموریت جنگی این پانصد نفر در عراق تمام شده بود، و برایشان مراسم پایان خدمت برگزار شد، اما پس از اعطای بازوبند پایان خدمت جنگی به آنها گفتیم که صحنه ایفای نقش آنها عوض شده و حال باید به افغانستان بروند.

عده ای از این نیروها مستقیماً از عراق به افغانستان منتقل می شوند. خبر انتقال گردان سرهنگ دوم لندرز به افغانستان ماه گذشته به وی اعلام شد، و نیروهای تحت فرماندهی وی ضمن انجام مأمویت های عادی در عراق، خود را برای عزیمت به افغانستان آماده کردند. در راستای سیاست پرزیدنت اوباما برای بیرون کشیدن نیروهای آمریکا از عراق، جایگزینی برای این عده اعزام نخواهد شد.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، تصمیم دارد بیش از ۱۳۰ هزار نیروی نظامی را به تدریج از عراق خارج کند. مهلت تعیین شده برای خروج کامل نیروهای آمریکایی از عراق، پایان سال ۲۰۱۲ است.

هر چند خشونت ها در عراق روی هم رفته تا حد زیادی کاهش یافته است، حملات اخیر شورشیان نگرانی از ناپایداری آرمش و امنیت را در آن کشور برانگیخته است.

روز دوشنبه در شهر بعقوبه، انفجار یک بمب در مسیر کاروان خودروهای نیروهای آمریکایی، به مجروح شدن هشت سرباز آمریکایی و نه سرباز و غیرنظامی عراقی منجر شد. انفجار زمانی رخ داد که سربازان آمریکایی در برابر ساختمان شهرداری بعقوبه از خودروی نظامی پیاده شده، و به سمت شهردار و مقاماتی که برای استقبال از آنها در بیرون ساختمان گردآمده بودند، در حرکت بودند.

بمب گذار انتحاری لباس نظامی بر تن داشت، و هنوز مشخص نشده است که وی سرباز ارتش عراق بوده، یا در لباس مبدل اقدام به حمله کرده است.

پیشتر نیز نیروهای آمریکایی بارها هدف حمله افرادی در لباس نیروهای نظامی یا انتظامی قرار گرفته اند.

بعقوبه، مرکز استان دیاله، در فاصله شصت کیلومتری پایتخت عراق، هنوز یکی از مناطقی است که شورشیان سنی در آن قدرت زیادی دارند.

XS
SM
MD
LG