لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

گزارش سیاسی: رقابت های انتخاباتی احزاب سیاسی آفریقای جنوبی


دالیا رابرتسون، خبرنگار صدای آمریکا، ژوهانسبورگ

رقابت های ۲۶ حزب ملی آفریقای جنوبی برای شرکت در پیکارهای انتخابات پارلمانی آغاز شده اند.

اگر بنا باشد که پارلمان آفریقای جنوبی در وضعیت کنونی باقی بماند، ۴۰۰ کرسی قانونگذاران ملی این کشور به فقط ۱۴ یا ۱۵ حزب اختصاص داده خواهد شد. این در حالی ست که فقط سه و یا چهار حزب بیش از ده کرسی مجلس را از آن خود خواهند کرد.

ژاکوب زوما، رئیس «کنگره ملی آفریقا» اطمینان دارد حزب او موفقیت های بسیاری در انتخابات کسب خواهد کرد.

به نظر می رسد برای زوما که چالش های ده ساله برای دستیابی به سمت ریاست جمهوری آفریقای جنوبی را پشت سر گذاشته، موفقیت در این انتخابات نزدیک است.

جدیدترین ارقام نظرسنجی ها حاکی از آن است که «کنگره ملی آفریقا» بین ۱۰ تا ۱۵ درصد حمایت عمومی را از دست خواهد داد، اما در انتخابات سراسری با دستیابی به حدود ۶۰ درصد آرا، پیروز این رقابت ها خواهد بود.

«کنگره ملی آفریقا» قدیمی ترین حزب لیبرال آفریقاست و در سال ۲۰۱۲ صدمین سال تاسیس خود را جشن خواهد گرفت.

این حزب در سال ۱۹۹۴، با وعده « زندگی بهتر برای همه مردم» به قدرت رسید. بهبود وضعیت معیشتی مردم، کارآفرینی، مسکن و کاهش چشمگیر در میزان فقر در جمعیت سیاه پوست که با ستم سه دهه جمعیت سفیدپوست روبرو بوده است، از جمله این وعده ها بوده اند.

پیشرفت های چشمگیری در برخی از جنبه ها صورت گرفته، اما « کنگره ملی آفریقا» در دولت، از بسیاری از اهداف خود فاصله گرفته و شکاف بین جمعیت فقیر و غنی، نسبت به ۱۵ سال گذشته به شدت افزایش یافته است.

نلسون ماندلا، رئیس جمهوری پیشین که در گردهمایی « کنگره ملی آفریقا » سخنرانی می کرد، زوما را مورد تایید و دستاوردهای حزب او را مورد ستایش قرار نداد. در عوض، ماندلا دیدگاه خود نسبت به انجام وظیفه را به رهبران کنگره یادآور شد و گفت:« در شرایطی که برای پیروزی قطعی حزب خود درانتخابات آتی تلاش می کنیم، وظیفه اصلی خود را که ریشه کنی فقر و حصول اطمینان از مهیا کردن وضعیت معیشتی بهتر برای مردم است را باید به یاد داشته باشیم. «کنگره ملی آفریقا» برای رهبری ملتمان و کمک به بنیان گذاشتن یک جامعه متحد و فارغ از نژادپرستی مسئولیت تاریخی به دوش دارد.»

دو حزب قدیمی تر و یک حزب تازه تاسیس، در تلاشند تا با «کنگره ملی آفریقا» رقابت کنند.

«حزب آزادی اینکاتا مانگوستاتو بوتلهزی زیر سلطه زولو» از سال ۱۹۹۴ تاکنون شکست خورده میدان رقابت های انتخاباتی بوده است و به نظر می رسد روند مشابهی در انتخابات سال ۲۰۰۹ نیز تکرار شود.

تحلیل گران بر این باورند این حزب یک دیدگاه تنگ نظرانه و با دستور العملی متمرکز بر حس ملی گرایی روستایی که برای جمعیت خارج از کوازالو، پایگاه حمایتی خود جاذبه چندانی ندارد.

ارقام نظرسنجی ها حاکی از آن است که « ائتلاف دموکراتیک»، که اکثریت حامیان آن سفید پوست هستند به احتمال زیاد بخشی از حمایت عمومی خود را از دست خواهد داد.

هلن زیلی، رهبر کنونی این ائتلاف، از طرفداران بسیاری بین رای دهندگان سیاه پوست برخوردار است و به نظر می رسد عامل مهمی در افزایش عضویت سیاه پوستان در این ائتلاف بوده است.

اما تحلیل گران می گویند تعداد سیاه پوستانی که به این حزب پیوسته اند هنوز برای رشد چشمگیر این ائتلاف بسیار اندک است.

به نظر می رسد حزب « کنگره مردم»، با وجود این که چهار ماه است تاسیس شده و در صحنه رقابت های انتخاباتی تازه وارد است، از اعتبار و نفوذ بسیاری برخوردار است. به نظر می رسد این حزب که بنیان حمایتی و رهبری آن به خوبی نمایانگر ساختار اجتماعی این کشوراست علاقه و توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

با این وجود عدم توانایی این حزب در تصمیم گیری های خردمندانه در رقابت های انتخاباتی و عدم دسترسی به سرمایه مالی کافی سبب شده درخشش اولیه آن تا حدودی کمرنگ شود.

موسیوا لهکوتا، رئیس حزب و رئیس پیشین « کنگره ملی آفریقا» می گوید: « هدف این حزب ارایه یک رهبری معتبر و متفاوت به مردم آفریقای جنوبی و فرصت بهتری برای ابراز عقیده و نظر در انتخابات رهبران خود می باشد.»

لهکوتا نسبت به شانس واقعی حزب خود مبنی بر اندک بودن شانس پیروزی در این انتخابات آگاهی دارد. وی در عین حال امیدوار است تا به بزرگترین حزب مخالف پارلمان بدل شود.

XS
SM
MD
LG