لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۷

جورج ميچل و حسنی مبارک: غير از وجود دو کشور مستقل در کنار يکديگر گزينه ديگری برای خاورميانه وجود ندارد


جورج ميچل، فرستاده ويژه آمريکا به خاورميانه، و حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر – که کشورش ميانجيگری صلح بين اسرائيل و فلسطينيان را برعهده دارد – می گويند به غير از وجود دو کشور مستقل در کنار يکديگر، گزينهء ديگری برای منطقهء خاورميانه وجود ندارد.

***

روز شنبه در قاهره، حسنی مبارک رئيس جمهوری و احمد ابوالغيط وزير امور خارجهء مصر ميزبان جورج ميچل، فرستادهء جديد رئيس جمهوری آمريکا به خاورميانه بودند. آقای ميچل، درپايان سفری سه روزه به خاورميانه – و پس از انجام گفتگوهای جداگانه با مقامات اسرائيلی و فلسطينی در مورد ادامهء روند صلح در منطقه – به ديدارِ ميانجی صلح بين اسرائيل و فلسطينيان رفته است.

فرستادهء ويژهء ايالات متحدهء آمريکا در پايان گفتگو با حٌسنی مبارک و احمد ابوالغيط در يک کنفرانس خبری به تعهد آمريکا نسبت به برقراری صلح فراگير در خاورميانه اشاره کرد. آقای ميچل اظهار داشت حل مناقشهء ميان اسرائيل و فلسطينيان تنها از راه تشکيل کشور مستقل فلسطينی در کنار اسرائيل امکانپذير است؛ و پرزيدنت اوباما همين خط مشی را با انرژی و توان فوق العاده دنبال می کند. وی افرود به باور ما صلح فراگير در خاور ميانه نه تنها به نفع فلسطينيان، اسرائيلی ها، مردم مصر و کشورهای عرب منطقه، بلکه به نفع مردم آمريکا و ديگر کشورهای جهان نيز هست. ما از پيچيدگی ها، دشواری ها و سابقهء انتظارات برآورده نشدهء مردم منطقه خبر داريم؛ اما می خواهيم با تعهد کامل و با بيشترين دقت و سرعت ممکن روند صلح را به پيش ببريم. هدف، صلح کامل و فراگير در خاورميانه است.

فرستادهء ويژهء آمريکا به خاورميانه، روز شنبه با عمرو موسی، دبيرکل اتحاديهء عرب، نيز در زمينهء صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان رايزنی کرد.

پرزيدنت اوباما هنوز جزئيات سياست خود در خاورميانه را اعلام نکرده است؛ و اسراييل و فلسطينيان با دقت سياست های وی را به ويژه با نظر به تغييرات احتمالی در مواضع آمريکا در مسأله خاورميانه دنبال می کنند.

آقای ميچل در آخرين مرحله از سفر به خاورميانه، با مقامات عربستان سعودی ديدار خواهد کرد.


XS
SM
MD
LG