لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

اوباما از موضع خود درقبال انتشار مدارک بازجویی ماموران آمریکایی از زندانیان دفاع کرد


مدارکی که جزییات خشونت آمیز شیوه های بازجویی ماموران سیا (سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا) از زندانیان متهم به اعمال تروریستی در دوران ریاست جمهوری پرزیدنت بوش را نشان می دهد، اخیراً منتشر شده است.

باراک اوباما، رییس جمهوری جدید آمریکا، از موضع خود در قبال انتشار این مدارک دفاع کرد.

پرزیدنت اوباما روز دوشنبه در مقر سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا (سیا) گفت که او بیش از هر چیز به خاطر شرایط خاصی که در رابطه با این مدارک وجود دارد دست به این عمل زده است. آقای اوباما گفت بسیاری از این مدارک از مدت ها پیش ازانتشار در اختیار عموم بوده است.

پرزیدنت اوباما گفت: «چنین شیوه های خشونت آمیزی در آینده به کار گرفته نخواهد شد.» اوباما هم چنین اطمینان داد که هویت ماموران مسئول در رابطه با این عملیات هرگز فاش نخواهد شد.

هفته گذشته آقای اوباما با انتشار چهار فقره از این مدراک که جزئیات بازجویی از مظنونان تروریستی را نشان می دهد موافقت کرد. درمیان شیوه های خشونت آمیز بازجویی، محرومیت از خوابیدن و شناور شدن روی آب با انگیزه غرق کردن زندانی به چشم می خورد.

آقای اوباما گفت: «این گونه بازجویی ها نه تنها امنیتی بوجود نمی آورد بلکه موجب تخریب اعتبارات معنوی ما نیز می شود.»

منتقدین به آقای اوباما خرده گرفته اند که انتشار مدارک اطلاعاتی و امنیتی آمریکا از دوران ریاست جمهوری بوش اثرات منفی بر روی امنیت ملی ایالات متحده خواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG