لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۷

مراسم یادآوری هولوکاست در اسرائیل اجرا شد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در مراسمی که هرساله به عنوان یادآوری هولوکاست در این کشور برگزار می شود، خواستار آن شد تا ازوقوع نسل کشی های مشابه توسط کسانی که هولوکاست را انکار می کنند جلوگیری شود.

سخنرانی آقای نتانیاهو روز دوشنبه در مراسمی که در شهر اورشلیم برپا شده بود، تنها چند ساعتی پس از سخنرانی پرزیدنت محمود احمدی نژاد در نشست سازمان ملل در ژنو انجام شد که در آن رئیس جمهور ایران ،رنج های یهودیان را بهانه ای برای خلق کشور اسرائیل خواند و باعث شد تا بسیاری از شرکت کنندگان، به عنوان اعتراض این نشست را ترک و حتی آن را تحریم کنند.

شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل که هنگام ایراد سخنرانی نتانیاهو در کنار او ایستاده بود، سخنان محمود احمدی نژاد را «شرم آور» خواند.

صبح دوشنبه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، اعلام کرد که او به همراه گروه دیگری از شرکت کنندگان در مراسم یادآوری هولوکاست در اورشلیم شرکت خواهد کرد.

در یک بیانیه رسمی که از سوی سخنگوی آقای بان کی مون منتشر شده است، دبیرکل سازمان ملل متحد، هرگونه انکار و یا بی اهمیت جلوه دادن واقعه هولوکاست، جنگ جهانی دوم و کشته شدن میلیون ها تن از یهودیان و دیگر مردم بی گناه توسط رژیم آلمان نازی را به شدت محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG