لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۷

باراک اوباما با مسئولان ارشد سیا دیدار می کند


باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه در مقر سازمان اطلاعات و امنیت این کشور، با مسئولان ارشد سی آی ای دیدار و درباره مسائل مربوط به امنیت ملی کشور گفت و گو می کند.

دیدار باراک اوباما از مقر سی آی ای چند روز پس از انتشار مدارک مربوط به بازجویی های ماموران آمریکایی از زندانیان صورت می گیرد. این مدارک روشن می کند که دولت آمریکا تحت ریاست جمهوری جرج بوش به کارگیری برخی روش های خشنونت آمیز را برای ماموران سی آی ای در مواجهه با مظنونان به تروریسم مجاز دانسته است.

آقای اوباما در بیانیه روز پنج شنبه خود گفت دولت او مامورانی را که از این روش های خشن در بازجویی های خود استفاده کرده اند مورد پیگرد قرار نمی دهد. اما رییس جمهوری آمریکا درباره امکان بازجویی از افرادی که بدون مجوز قانونی عمل کرده اند، اظهار نظر نکرد.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارش روز دوشنبه خود گفت بازجوهای سی آی ای روش شبیه سازی حالت غرق شدن در آب را دست کم ۲۶۶ بار در مورد دو زندانی کلیدی مظنون به دخالت در تروریسم اعمال کرده اند.

جان کیریاکو، مامور سابق سی آی ای، پیشتر در سال ۲۰۰۷ گفته بود این روش اعتراف گیری باعث شد ابوزبیده، از مظنونان به همکاری با القاعده مطالب کلیدی را بیان کند که امکان جلوگیری از چندین حمله تروریستی را در اختیار آمریکا گذاشت. استفاده از روش اعتراف گیری شبیه سازی غرق شدن در سال ۲۰۰۶ ممنوع شد.

XS
SM
MD
LG