لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

مردم کره جنوبی به مذاکرات سئول با پیونگ یانگ اعتراض کردند


در کره جنوبی، سخنگوی وزارت یکپارچگی کره می گوید کشورش با پذیرش پیشنهاد دولت کره شمالی برای گفتگو درباره مجتمع صنعتی مشترک، باب گفتگوهای رسمی میان سئول و پیونگ یانگ را گشوده است. با این حال، وی سیاست هسته ای کره شمالی را «تنش آفرین» خوانده و از آن انتقاد کرده است.

سئول پایتخت کره جنوبی روز دوشنبه صحنه تظاهرات گروهی از مردم در اعتراض به تصمیم دولت آن کشور برای مذاکره با دولت پیونگ یانگ بود. نزدیک به ۵۰ تظاهرکننده با اجتماع در برابر ساختمان وزارت خارجه و به آتش کشیدن تصاویر کیم جونگ ایل رهبر کره شمالی و پرچم آن کشور، مخالفت خود را با سیاست های هسته ای پیونگ یانگ و آزمایش اخیر هسته ای آن کشور ابراز داشتند. آنها همچنین نسبت به بازداشت یک کارگر اهل کره جنوبی توسط دولت کره شمالی اعتراض کردند.

مقامات پیونگ یانگ چندی پیش این فرد را که در مجتمع مشترک صنعتی دو کره واقع درشهر مرزی کائه سونگ کار می کرد، به اتهام انتقاد از نظام حاکم بر کره شمالی بازداشت کردند، و با این اقدام، بار دیگر به تنش در روابط میان دو کشور دامن زدند. دولت پیونگ یانگ به تازگی به همسایه جنوبی خود پیشنهاد کرده است که باب مذاکره را برای تعیین تکلیف کارگر بازداشتی، و بازگشایی مجتمع باز کند. کره جنوبی پیشنهاد کره شمالی را برای مذاکره پذیرفته است، و قرار است نمایندگان دو کشور روز سه شنبه بر سر میز مذاکره بنشینند.

در آستانه این گفتگوها، دولت سئول پیش بینی کرده که ممکن است پیونگ یانگ بخواهد از مذاکرات به عنوان ابزاری برای تنش آفرینی بیشتر استفاده کند، و می گوید در حال بررسی سناریوهای مختلفی برای گفتگوست.

کره جنوبی همچنین در خواست همسایه شمالی خود را برای کنار کشیدن از «طرح مشترک امنیتی برای جلوگیری از گسترش جنگ افزارهای کشتار جمعی»، که به ابتکار آمریکا انجام می گیرد، رد کرده است.

XS
SM
MD
LG