لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۷

معترضین به سخنان احمدی نژاد سالن کنفرانس سازمان ملل را ترک کردند


سخنان به شدت انتقاد آمیز محمود احمدی نژاد از اسرائیل در نشست نژاد پرستی سازمان ملل متحد در ژنو موجب شد تا بسیاری از نمایندگان کشورهای غربی این کنفرانس را ترک کنند.

نمایندگان ۲۳ کشور عضو اتحادیه اروپا، محل برگزاری این کنفرانس، یعنی تالار سازمان ملل در ژنو را به عنوان اعتراض به سخنان محمود احمدی نژاد ترک کردند. وی درکه پیدایش کشور اسرائیل در سال ۱۹۴۸ را محکوم کرده و آن را برقراری «غاصب ترین و نژاد پرست ترین رژیم موجود که به بهانه رنج و مرارت های یهودیان بنا گذاشته شده است» خواند.

سازمان ملل متحد و دیپلمات های غربی، به شدت به سخنان محمود احمدی نژاد اعتراض کردند و آن را ضد یهود و نفرت انگیز خواندند. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: «این مسئله به شدت مایه تاسف است که رئیس جمهوری اسلامی ایران، از این جلسه برای اتهام، جداسازی و تحریک دیگران استفاده کرده است.»

سخنان محمود احمدی نژاد در این جلسه بارها توسط مخالفان قطع شد و ماموران امنیتی حاضر در جلسه چند تن از این افراد را که لباس های رنگین به تن و کلاه های دلقک مانندی به سر داشتند، از جلسه اخراج کردند. یکی از این مخالفان در حالیکه فریاد می زد «نژاد پرست» یک دماغ پلاستیکی قرمز دلقکی را به سوی رئیس جمهور اسلامی ایران پرتاب کرد.


XS
SM
MD
LG