لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

رهبران کنفرانس سران قاره آمريکا از تلاش های اوباما تحسين کردند


باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا ميگويد در ماهيت مناسبات آمريکا با کوبا و ونزوئلا نشانه هائی مثبت می بيند.

پرزيدنت اوباما امروز، يکشنبه، در پايان کنفرانس سران کشورهای قاره آمريکا در ترينيداد و توباگو گفت برای تماس و گفتگوهائی صادقانه درباره مجموعه ای از مسائل، از جمله دموکراسی و حقوق بشر، فرصتی بوجود آمده است، اما افزود آزمايشی که در برابر همگی وجود دارد، تنها حرف زدن نيست، بلکه به عمل بستگی دارد.

جلسه نهائی کنفرانس سران کشورهای قاره آمريکا با تحسين رهبران از تلاش های باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا برای بهبود مناسبات با رقيبان متخاصم در منطقه همراه بود.

پرزيدنت اوباما که محدوديت های سفر و انتقال پول به کوبا را برای آمريکائيان کوبائی تبار لغو کرده است گفت تحريم های آمريکا عليه کوبا کار نکرده است.

پرزيدنت اوباما گفت لازم است کوبا با اقداماتی سازنده نشان دهد برای بهبود مناسبات با آمريکا آماده شده است.

پرزيدنت اوباما گفت آزاد ساختن زندانيان سياسی بخشی از اين اقدامات است.

پرزيدنت اوباما گفت گرچه رهبران در تمامی موارد و در باره تمامی مسائل اتفاق نظر پيدا نمی کنند، اما می توانند تا آنجا که روند دموکراتيک و اصول حاکم بر استقلال و تمامت ارضی هر کشوری مراعات شود، زمينه ائی مشترک برای همکاری پيدا کنند.

کنفرانس سران کشورهای موسوم به نيم کره غربی، که در ترنيداد و توباگو برگزار شد، پرزيدنت اوباما و هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا را، که مدتهاست از آمريکا و سياست های آن انتقاد ميکند، کنار هم آورد.

پرزيدنت اوباما گفت با آقای چاوز و ديگر رهبران آمريکای لاتين که از دولت آمريکا انتقاد ميکنند، گفت و گوهائی محترمانه داشته است.

آقای چاوز روز شنبه ضمن دست دادن با پرزيدنت اوباما کتابی به او داد که موضوع آن استثمار آمريکای لاتين توسط خارجی هاست.

آقای چاوز همچنين برای بازگرداندن سفير به واشنگتن، و از سرگيری مناسباتی عادی ابراز آمادگی کرد. دو کشور در سپتامبر گذشته سفيران يکديگر را اخراج کردند.

رويکرد آقای چاوز به پرزيدنت اوباما هنگامی صورت گرفت که رئيس جمهوری آمريکا خواستار آغازی نوين در مناسبات با کوبا، نزديک ترين متحد ونزوئلا شد.

پرزيدنت اوباما گفت ميخواهد شاهد تحولی در مناسبات آمريکا و کوبا باشد، و در عين حال خواستار آن است که در اين جزيره تحت رهبر کمونيست ها نيز تحولی دموکراتيک رخ دهد.

کوبا به کنفرانس دعوت نشده بود.

آقای چاوز، و رهبران ديگر در کنفرانس، با پافشاری از پرزيدنت اوباما خواستار لغو تحريم های تجاری آمريکا عليه کوبا شدند.

پرزيدنت اوباما هفته گذشته محدوديت های آمريکائيان کوبائی تبار برای سفر و انتقال پول به کوبا را لغو کرد.

رهبران در کنفرانس، علاوه بر مسائل سياسی، درباره راههای تحرک بخشيدن به اقتصاد، رونق دادن به تجارت، و مقابله با گسترش فقر ناشی ازبحران جهانی مالی نيز بحث و تبادل نظر کردند.

پرزيدنت اوباما روز شنبه برای کمک به کارآفرينان در بخش کسب و کارهای کوچک در کشورهای قاره آمريکا از ايجاد صندوقی صد ميليون دلاری خبر داد.

کاخ سفيد ميگويد اين صندوق جديد موجب خواهد شد که بانکها محدوديت های اعتباری را در مورد کسب و کارهای کوچک کم کنند و منابع مالی بيشتری را در اختيار آنها بگذارند.

مقامات آمريکائی ميگويند اميدوارند بودجه اين صندوق به دويست و پنجاه ميليون دلار افرايش يابد.

چند رهبر از کشور های آمريکای لاتين نيز آمريکا را در ايجاد بحران جهانی مالی مقصر دانستند. اما در همين حال به گزارش خبرگزاری فرانسه، محبوبيت جهانی پرزيدنت اوباما روز شنبه در صحنه کنفرانس کاملا مشهود بود زيرا اغلب رهبران کشورهای آمريکای لاتين ميخواستند با او عکس بگيرند.

XS
SM
MD
LG