لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۵

تايمز لندن از آماده شدن ارتش اسرائيل درصورت تصميم دولت برای حمله به تاسيسات اتمی ايران خبر ميدهد


* پدر رکسانا ميگويد به دخترش قبولانده بودند در صورت همکاری آزاد ميشود

نيويورک تايمز زير عنوان"ايران خبرنگار آمريکائی را به هشت سال حبس محکوم کرد" اظهارات عبدالصمد خرمشاهی وکيل مدافع رکسانا صابری خبرنگار آمريکائی ايرانی تبار را نقل ميکند که در واکنش به حکم محکوميتی که يک دادگاه انقلابی در مورد موکل اش به اتهام جاسوسی برای آمريکا صادر کرد گفته است مسلما خواستا تجديد نظر در اين حکم ميشود.

نيويورک تايمز با اين يادآوری که آمريکا اتهام جاسوسی عليه خانم صابری را اتهامی بی پايه و اساس ميداند، و خواستار آزادی اوست، اظهارات رضا صابری، پدر رکسانا را در گفتگو با خبرگزاری آسوشيتد پرس نقل ميکند که ميگويد رکسانا به دادگاه گفته است اعتراف های قبلی او حقيقت ندارد، و به وی نيز گفته است به او قبولانده بودند که اگر همکاری کند، آزاد ميشود.

نيويورک تايمز می نويسد آقای صابری ميگويد تکذيب های دخترش در پرونده منعکس است اما ظاهرا به آن توجهی نشده است.

نيويورک تايمز با اين يادآوری که خانم صابری روز سی و يکم ژانويه به اتهام ساده تر خريد شراب بازداشت شد، ووزارت امور خارجه بعدا او را به کارکردن بدون مجوز خبرنگاری متهم کرد، و دست آخر دفتر دادستانی وی را به اتهام جاسوسی به محاکمه کشيد، می نويسد حکم محکوميت پس از يک محاکمه کم سابقه فوری، که روز دوشنبه در پشت درهای بسته انجام گرفت، صادر شد.

نيويورک تايمز همچنين با اين يادآوری که خانم صابری از شش سال پيش در ايران زندگی ميکرد، و بارها برای تشکيلاتی خبری نظير نشنال پابليک راديو، موسوم به ان پی آر، و بی بی سی خبر و گزارش های خبری تهيه کرده است، بيانه ويويان شيللر، مدير ان پی آر را نقل ميکند که ميگويد ما عميقا از اين حکم شاق و بی منطق ناراحت و مضطربيم. ما او را يک جرناليست حرفه ای شناخته شده و مورد احترام می شناسيم.

* شعارهای ضد غربی معمول در رژه های نظامی ايران امسال کمتر بود

واشنگتن پست زير عنوان"ايران ميگويد ارتش آن می تواند به امنيت منطقه کمک کند" می نويسد محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران روز يکشنبه، همزمان با برگزاری روز ارتش، که با رژه ای نظامی همراه بود اما در مقايسه با سالهای قبل بی رنگ تر بنظر ميرسيد، گفت ارتش قدرتمند ايران می تواند ثبات را در منطقه خاورميانه تضمين کند.

واشنگتن پست می نويسد سخنرانی احمدی نژاد نسبتا بی آب و تاب بود، و نيز نشانه هائی کمتر از شعارهای ضد غربی ديده ميشد ، که پيش از اين درچنين مراسم سالانه ای معمول بود.

واشنگتن پست با اين يادآوری که باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا آغازی جديد را در مناسبات ديپلماتيک با ايران پيشنهاد داده است - اگر ايران مشت های گره کرده را بازکند - می نويسد در حاليکه واشنگتن برای محدود ساختن فعاليت های اتمی مورد اختلاف با ايران طرفدار گفتگوست، به قدرت رسيدن يک دولت دست راستی در اسرائيل اين نگرانی را در سطحی بين المللی بيشتر کرده است که اسرائيل ممکن است راسا وارد حملات پيشگيرانه عليه تاسيسات اتمی ايران شود.


* خريد سه هواپيمای ای واکس بخشی از برنامه آمادگی ارتش اسرائيل در صورت ماموريت حمله به تاسيسات اتمی ايران است

تايمز لندن زير عنوان "اسرائيل برای بمباران اماکن اتمی ايران آماده ميشود" می نويسد ارتش اسرائيل برای يک حمله بزرگ هوائی به تاسيسات اتمی ايران در ظرف چند روز پس از دستوری که دولت جديد آن کشور صادر کند، آماده ميشود.

تايمز لندن می نويسد خريد سه هواپيمای مجهز به سيستم های هشدار و کنترل، موسوم به ای واکس، و ماموريت های منطقه ای شبه حمله ای، جزو اقدامات بعمل آماده برای آمادگی نيروهای اسرائيلی در يک حمله ريسکی مستلزم بمباران های دقيق هوائی است.

تايمز لندن می نويسد دو مانور سراسری دفاع هوائی نيز برای کمک به آمادگی مردم اسرائيل در واکنش به اقدامات تلافی جويانه ای انجام خواهد گرفت که اسرائيل ممکن است با آنها مواجه شود.

تايمز لندن اظهارات يک مقام ارشد دفاعی اسرائيل را نقل ميکند که به اين روزنامه گفته است اسرائيل ميخواهد بداند اگر به نيروهايش چراغ سبز داده شود، اين نيروها قادر خواهند بود ظرف چند روز، و يا حتی چند ساعت، به ايران حمله کنند.

تايمز لندن می نويسد يک مقام ديگر در تشکيلات اطلاعاتی اسرائيل گفت ما تهديد عليه ايران را بدون نيروئی که آن را حمايت کند عنوان نمی کنيم.

تايمز لندن در عين حال از قول همين مقام می نويسد بعيد است اسرائيل حمله را بدون دست کم تائيد ضمنی آمريکا انجام دهد که دولت جديد آن در مورد ايران بيشتر لحنی آشتی جويانه بکار می برد.

تايمز لندن می نويسد حمله اسرائيل به ايران مستلزم پرواز و عبور از حريم هوائی اردن و عراق است که نيروهای آمريکائی در آنجا حضوری قوی دارند.

تايمز لندن اظهارات ايفريم کم، معاون انستيتوی مطالعات امنيت ملی را نقل ميکند که ميگويد بعيد است آمريکا حمله ای را تائيد کند.

XS
SM
MD
LG